Close

Twitter ve Pinterest için reklam yasağı başlıyor

YouTube, Vkontakte, TikTok, LinkedIn ve Facebook ülkemizde temsilcilik açacacağını duyurdu. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, temsilci atamayan sosyal medya platformlarına uygulanacak reklam yasağı ile ilgili açıklama yaptı.

Vkontakte, 1 Ekim 2020’de 7253 sayılı kanunda yapılan değişiklikten sonra ilk temsilci atama kararı alan şirket oldu. Kanunda yapılan değişiklik sonrasında YouTube, Facebook, Instagram, TikTok ve Twitter gibi firmalar 10 milyon TL para cezasına çarptırıldı.

Twitter ve Pinterest reklam yasağı ile karşı karşıya

Gönderilen ihtar sonrasında 11 Aralık tarihine kadar temsilci ataması yapmayan Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube, TikTok, Pinterest ve LinkedIn 30 milyon TL para cezasına çarptırıldı.

TikTok, YouTube ve Facebook da yakın zamanda temsilci atayacağını duyurdu. Henüz temsilcilik ile ilgili açıklama yapmayan Twitter ve Pinterest için reklam yasağı süreci bu geceden itibaren başlatıldı. Bakan Yardımcısı Sayan, ” BTK, BDDK, TCMB, VDK ve ilgili tüm kamu kurumları reklam yasağı sürecini hassasiyet ile denetleyecek. ” dedi.

Temsilcilik atamasını gerçekleştirmeyen şirketler, Nisan 2021’de yüzde 50 bant genişliği daralması cezası uygulanacak. Mayıs 2021’de ise şirketler temsilci atama konusunda herhangi bir adım atmazsa yüzde 90 bant genişliği daralması cezası ile karşı karşıya gelecek.

Konu ile ilgili Twitter üzerinden açıklama yapan Sayan, ” Lakin milletimizin; verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dijital faşizm ve kural tanımazlığın Türkiye’de hakim olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. ” ifadelerini kullandı.

https://shiftdelete.net/twitter-ve-pinterest-icin-reklam-yasagi-nasil-isleyecek-iste-detaylar
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes müziksiz yaşayamayanlardan... | enes.demircioglu@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.