ABD’de sosyal medya dokunulmazlığı azalıyor

ABD’de bugün yürürlüğe giren yeni yasa, Facebook, Twitter ve Google aleyhine daha fazla dava açılmasına neden olabilir. Çünkü yeni yasayla birlikte büyük sosyal medya kurumlarının dokunulmazlığını kaldıracak.

Senatör Mark Warner’ın yeni yasası, sosyal medya şirketlerini kendi platformlarının kullanıcıları tarafından yayınlanan içeriğin sorumluluğundan koruyan yasanın 239. kısmında değişiklikler yapacak. Bu değişiklikle beraber özellikle Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in daha fazla dava ile karşı karşıya kalabileceği konuşuluyor.

Warner, dolandırıcılık, sömürü, tehdit, aşırılık ve tüketici zararlarına karşı koruma yasası olarak da bilinen Güvenli Teknoloji Yasasını bugün senatoya sundu. Tasarı, sosyal medya şirketlerinin İletişim Düzenleme Yasası’nın 230. bölümü uyarınca sahip olduğu korumaları değiştirecek. Değişecek veya eklenecek maddeler ise şu şekilde:

– Platform zarar vermek için kullanıldığında mağdurların yasal işlem için başvurabilmesine izin vermek.
– Medeni hak korumalarını sürdürmek.
– Platformların siber taciz yasalarına müdahale etmemesini ve hedeflenen taciz ve istismar mağdurları tarafından sorumlu tutulabilmelerini sağlamak.
– Sosyal platformlar eğer bir ailenin can kaybında aktif rol oynuyorsa, ailelere platforma karşı yasal bir seçenek sunulacak.
– Rohingya soykırımı gibi faaliyetlere olanak sağlayan bir platform varsa, yurtdışındaki insan hakları ihlalleri kurbanlarının ABD mahkemelerinde yasal işlem yapmalarına izin vermek.

https://shiftdelete.net/abd-de-sosyal-medyaya-dokunacak