Bir coronavirus varyantı daha ortaya çıktı: Mu

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre coronavirus’ün “Mu” isimli yeni bir varyantı ortaya çıktı. DSÖ, bu varyantın izlenip incelendiğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü, coronavirus hakkında 31 Ağustos Salı günü yaptığı haftalık bilgilendirmede, ilk olarak ocak ayında Kolombiya’da tanımlanan yeni bir varyantın incelendiğini açıkladı. DSÖ, bu yeni varyanta “Mu varyantı” ismini verdi.

İlk olarak Kolombiya’da görülen Mu varyantı, daha sonra diğer Güney Amerika ve Avrupa ülkelerinde de görülmeye başlandı.

“Aşılara karşı dayanıklı”

Yapılan açıklamalarda, bilimsel adı B.1.621 olan Mu varyantının aşılara karşı dirençli mutasyonlara sahip olabileceği, bu yüzden de daha detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiği vurgulandı.

Bilgilendirmede bununla ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Mu varyantı bağışıklıklardan kaçabilen mutasyonlara sahiptir. Bu durumda onu aşılara karşı daha dirençli hale getirebilir. Bunu anlamak için daha ayrıntılı çalışmalara ihtiyacımız var.”

DSÖ, “Mu” isimli yeni bir varyant ortaya çıktığını açıkladı

Bu yeni açıklamalarla birlikte Mu varyantı, DSÖ’nün tanıdığı beşinci varyant olarak kayıtlara geçti. Daha önce de Delta, Beta, Gamma, Alfa varyantlarının DSÖ tarafından incelendiği açıklanmıştı.

https://www.donanimhaber.com/dso-mu-isimli-yeni-bir-varyant-ortaya-ciktigini-acikladi--138351