25 bin dolarlık Tesla Model 2, Şangay’da üretilecek

Share

Tesla, otomobil endüstrisinde yine bir devrim yapmaya hazırlanıyor. Şirket, Şangay’daki Gigafactory’nin üçüncü fazının inşaatına başlamayı planlıyor ve bu yeni aşamada Tesla’nın beklenen 25 bin dolarlık otomobili üretilecek.

Nisan ayında yapılan duyuruda, Tesla’nın Şangay’da 40 GWh kapasiteli bir batarya fabrikası kuracağı ve 2024’ün ikinci yarısında fabrikanın faaliyete geçirileceği açıklanmıştı. Ancak, Gigafactory’nin üçüncü fazıyla ilgili detaylar o zaman paylaşılmamıştı. Late Auto Post’un verdiği bilgilere göre, bu yeni fazda, merakla beklenen 25 bin dolarlık fiyat etiketine sahip Tesla otomobili üretilecek.

Şangay fabrikası şu anda Model 3 ve Model Y üretimi gerçekleştiriyor. Fabrikanın yıllık üretim kapasitesi ise 1.1 milyon araç. Kasım ayına kadar 850 bin araç üreten fabrikanın üretim miktarı geçen yıla göre %30 arttı. Şangay fabrikası, Tesla’nın en verimli tesislerinden biri olarak biliniyor. Teksas fabrikasında bir araç 76 saniyede üretilirken, Şangay’da bu süre sadece 37 saniyeye kadar düşebiliyor. Bloomberg’in raporuna göre, Tesla Şangay fabrikasının kapasitesini 2 milyon araca çıkarmayı hedefliyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, 5 Aralık’taki bir röportajda 25 bin dolarlık otomobilin üretiminde önemli ilerlemeler kaydedildiğini belirtmişti. Ancak, iddialara göre bu yeni aracın piyasaya sürülmesi 2025’in ortalarını bulabilir. Tesla’nın Şangay Gigafactory’de üreteceği bu uygun fiyatlı otomobil, otomotiv dünyasında heyecan yaratacak gibi görünüyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...