ABD, Boeing 737 Max 9’un uçuşlarına yeniden onay verdi

Share

ABD Federal Havacılık Kurumu (FAA), havada kapısı düşen olayın ardından uçuşları durdurulan Boeing 737 Max 9 tipi uçakların tekrar havalanmasına izin verdi. FAA, 5 Ocak’taki olayın ardından ülkedeki 171 uçağın detaylı bir şekilde incelenmesine karar vermişti.

United ve Alaska havayolları, sahip oldukları bu uçaklarla önümüzdeki günlerde uçuşlara başlayacaklarını açıkladı. Türk Hava Yolları’nda da beş adet Boeing 737 Max bulunuyor ve şirket, bu uçakları olayın ardından uçuşlardan çekmişti.

Ancak FAA, Boeing’in en çok satan dar gövdeli uçağı olan 737 Max serisinin üretiminin artırılmasına izin vermeyeceklerini duyurdu. FAA yöneticisi Mike Whitaker, “Boeing için işler eskisi gibi olmayacak” dedi ve ekledi: “Kalite kontrol sorunlarının tamamen çözüldüğünden emin olana kadar hiçbir kapasite artırımını veya yeni üretim bandı talebini onaylamayacağız.”

Alaska ve United havayollarının yöneticileri ise Boeing’e karşı öfkeli. Uçağın üretim bandından hatalı bir şekilde çıktığına dair şüpheleri olan Alaska Airlines yöneticisi Ben Minicucci, “İncelemelerde çok fazla gevşek cıvata bulduk” dedi.

United Airlines yöneticisi Scott Kirby ise olayın “bardağı taşıran son damla” olduğunu söyledi ve gelecek planlarında Boeing’in bir sonraki nesil uçağı olan 737 Max 10’a muhtemelen yer vermeyeceklerini vurguladı.

737 Max 8’ler, tasarım hatası nedeniyle 2018 ve 2019 yıllarında iki defa düşmüş, toplamda 346 kişinin ölümüne neden olmuştu. Bu olaylar, Boeing’in itibarını zedelerken, şirketin geçmişteki hatalarını düzeltme ve güven kazanma çabaları devam ediyor.

Sinem Bekler

Çeşitli gazetelerde muhabir olarak çalışan Sinem, yayıncılığın geleceğini online medyada görmesiyle son dönemdeki çalışmalarını bu yöne kaydırmaktan bir an bile kuşku duymadı. İşletme Bölümü mezunu olan Sinem, kültür sanat dünyasıyla da yakından ilgileniyor ve kendini tam bir başak kadını olarak nitelendiriyor.

You may also like...