ABD’de haksız yere en uzun süre hapis yatan adam, 48 yılın ardından suçsuz bulundu!

Share

ABD’nin Oklahoma eyaletinde 1974 yılında işlenen bir cinayet nedeniyle 48 yıl, 1 ay, 18 gün hapis yatan 71 yaşındaki Glynn Simmons, masumiyetini ispatlayarak özgürlüğüne kavuştu. Bu durum, ABD tarihinde haksız yere en uzun süre cezaevinde kalan kişi olarak kayıtlara geçti.

Simmons’ın serbest bırakılması, Temmuz ayında bir yargıcın yeniden yargılamaya hükmetmesi sonucunda gerçekleşmişti. Pazartesi günü bölge savcısı, Simmons’ın yeniden yargılanmasını gerektirecek yeterli kanıtın olmadığını açıklamıştı.

Ancak Salı günü Oklahoma Bölge Yargıcı Amy Palumbo, Simmons’ın suçsuz olduğuna hükmetti. Palumbo, “Bu mahkeme, Bay Simmons’ın mahkum edilmesine ve hapsedilmesine neden olan suçun onun tarafından işlenmediğini açık ve ikna edici delillerle tespit etmiştir” dedi.

Simmons, mahkemenin bu kararı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bu, dayanıklılık ve azim konusunda bir ders. Kimsenin size bunun olamayacağını söylemesine izin vermeyin, çünkü bu gerçekten mümkün olabilir” ifadelerini kullandı.

Simmons, 1975 yılında, Oklahoma City’de alkollü içki satan bir dükkânın soyulması sırasında yaşanan bir cinayetle suçlanmış ve Don Roberts ile birlikte suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılmıştı. Daha sonra cezası ömür boyu hapis cezasına çevrilmişti.

Simmons’ın masum olduğu, Temmuz ayında yapılan bir duruşmada ortaya çıktı. Savcıların savunma avukatlarına tüm kanıtları göstermedikleri, bir görgü tanığının başka şüphelileri teşhis ettiği belirlendi ve Simmons’ın cezası iptal edildi.

Halen karaciğer kanseriyle mücadele eden Simmons, yaşam masrafları ve kemoterapi tedavisi için binlerce dolar bağış toplamıştı. ABD’nin Oklahoma eyaletinde, yanlış yere hapis yatanlara 175 bin dolara kadar tazminat ödenebiliyor.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...