ABD, kripto stake gelirlerinden vergi alacak

Share

Amerika Birleşik Devletleri’nin vergi düzenleyici kuruluşu IRS, kripto stake gelirleriyle ilgili vergi düzenlemesi açıkladı.

IRS’nin yeni kararına göre, stake hizmetleri de vergiye tabi olacak ve gelirler alındıktan sonra vergilendirilecek. Daha önce madencilik gelirleriyle ilgili benzer bir karar veren kurum, şimdi de kripto stake gelirlerini aynı şekilde vergilendirecek.

Vergi mükellefleri, kripto stake gelirlerini aldığı yıl itibariyle brüt gelir olarak bildirecekler. IRS, gelirlerin adil piyasa değerini yıllık gelire dahil etmeyi ve varlıkların alındığı süre içinde belirlemeyi gerektiriyor. Adil piyasa değeri, varlığın alındığı zaman fiyatı üzerinden belirlenecek.

Bu karar, hem kripto para birimleri hem de merkezi kripto borsalardaki varlıklar için geçerli olacak. IRS’nin madencilik gelirlerinde olduğu gibi, kripto stake gelirlerini de vergilendirmesi, ABD’de kripto düzenlemelerine yönelik artan baskıların bir yansıması olarak dikkat çekiyor.

Messari’nin kurucusu Ryan Selkis, IRS’nin kripto stake gelirlerine hisse senedi temettüsü gibi baktığını ifade ederek konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bu düzenlemeyle birlikte kripto stake gelirlerinin vergilendirilmesi, ABD kripto ekosisteminin geleceği ve vergi uygulamaları üzerinde önemli etkiler yaratabilir.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...