Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı

Share

Uzaya olan yolculuğuyla adını altın harflerle insanlık tarihine yazan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, dün gerçekleşen başarılı fırlatma ile uzaya çıkan ilk Türk oldu. Bugün öğle saatlerinde Crew Dragon uzay kapsülü, 610. astronot Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom-3 mürettebatını taşıyarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla kenetlendi. Bu olay, Türkiye’nin uzaydaki ilk temsilcisini kazandırdı.

36 saat süren yolculuk sonunda Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşan Alper Gezeravcı, 610. astronot olarak kayda geçti. İstasyona varışının ardından uygulanan teamül gereği kanat simgeleri takılarak resmen astronot ilan edilen Gezeravcı, Türk milleti adına gurur verici bir anı yaşattı. Uzaya çıkan ilk Türk unvanını alarak, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ayak basan ilk Türk oldu.

Alper Gezeravcı’nın istasyona ulaşması, 7 kişilik Expedition 70 mürettebatı tarafından coşkuyla karşılandı. Karşılama töreninde yaptığı konuşmada Gezeravcı, Türkçe olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, şehitlere ve devlete teşekkürlerini iletti. Ayrıca, “İstikbal Göklerdedir” sözünü bir kez daha yineleyerek Türk milletinin uzaydaki başarılarına vurgu yaptı. Alper Gezeravcı’nın bu tarihi anı, Türkiye’nin uzaydaki varlığını güçlü bir şekilde simgeliyor.

Hande Sheref

Daha çocukken ailesiyle birlikte ABD'ye yerleşen Hande, Los Angeles'ın bitmeyen sıcak rüzgarlarıyla her güne daha olgunlaşmış ve bilge olarak uyandığına inanıyor. Bir gün ülkesine dönme hayalinden asla vazgeçmeyen Hande Sheref, hayatın tadını çıkartmaktan geri kalmıyor. Serinletici'de ağırlıkla dünya ve teknoloji çalışmalarında yer alan yazar, hayatın bir resim tablosu olduğuna inananlardan...

You may also like...