Altın Küre 2024: Oppenheimer ve Succession zaferi

Share

Hollywood’un en prestijli ödüllerinden biri olan Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu. Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA) tarafından düzenlenen tören, Los Angeles’ta gerçekleşti ve geceye damgasını vuran Oppenheimer ile Succession oldu.

Oppenheimer, beş ödül kazanarak geceye damgasını vurdu. En İyi Drama Filmi ödülü de dahil olmak üzere bir dizi kategoride başarı elde eden film, Cillian Murphy’nin “En İyi Erkek Oyuncu,” Robert Downey Jr.’ın “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ve Christopher Nolan’ın “En İyi Yönetmen” ödüllerini kazandığı bir zafer serisi yaşadı. Ludwig Göransson tarafından yapılan film müziğiyle birlikte Oppenheimer, Hollywood’un en prestijli geceleyin en çok ödül alan yapımı oldu.

Oppenheimer, tarihi bir hikayeyi konu alarak ve esrarengiz bilim adamı Oppenheimer’ın hayatını anlatarak dünya çapında büyük bir başarı elde etmişti. Film, 995 milyon dolarlık bir gişe hasılatına ulaşarak büyük ilgi gördü.

Televizyon kategorisinde ise Succession adlı dizi damga vurdu. Dizinin dördüncü ve son sezonuyla birlikte Sarah Snook ve Kieran Culkin, sırasıyla “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerini evlerine götürdü. Succession, toplam dokuz adaylıkla en çok aday gösterilen dizi oldu ve geceye damgasını vurarak bir dönemi kapatmayı başardı.

Gece, Barbie filmiyle “Gişe Başarısı” ödülünü kazanırken, Billie Eilish O’connell ve Finneas O’connell “En İyi Orijinal Şarkı” ödülünü Barbie için yaptıkları şarkıyla aldılar.

Los Angeles’ta düzenlenen Altın Küre Ödülleri, 10 Mart’taki Oscar Ödülleri ile devam edecek olan sinema ve dizi ödülleri sezonunun ilk önemli töreniydi.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...