Amazon Prime Video reklamlı oluyor: İşte detaylar

Share

Dijital platformların hızla gelişen dünyasında, reklamlı üyelik sistemleri giderek daha yaygın hale geliyor. Amazon Prime Video, bu trende uyarak reklamlı bir plan sunmaya hazırlanıyor.

Türkiye pazarına girdiği andan itibaren büyük bir ilgiyle karşılanan Amazon Prime, uzun bir süre boyunca 7,90 TL aylık üyelik fiyatında sabit kalmış ve enflasyona rağmen cazip bir seçenek sunmuştu. Amazon Prime, sadece hızlı ve ücretsiz kargo ile sınırlı kalmayarak Prime Gaming ve Prime Video gibi bir dizi avantajlı hizmeti de sunuyor. Bu hizmetlerle büyük bir kullanıcı kitlesi kazanan platform, artık rakiplerinin benimsediği bir stratejiyi hayata geçirme kararı aldı.

2022’nin sonlarına doğru, Netflix ve Disney gibi devler, reklam destekli planlarını kullanıcıların hizmetine sunmuştu. Bu strateji özellikle başlangıçta eleştirilse de, daha sonra yerel platformlar da benzer planları kullanmaya başladı. Amazon Prime Video, bu anlamda son bir hamle yaparak reklamlı katmanı tanıtıyor.

Amazon Prime üyeliği, hızlı ve ücretsiz kargo, Prime Gaming ve Prime Video gibi avantajlarla ayda 39 TL karşılığında sunuluyor. ABD’de 14,99 dolar olan bu üyelik artık reklamlı bir katmana sahip olacak ve reklamsız hizmet için ekstra 2,99 dolar ödeme yapılacak. Şu an için Türkiye’deki reklamlı fiyatlar netleşmiş değil, ancak görünüşe göre Amazon, 39 TL’ye ek bir ücret karşılığında reklamsız üyelik seçeneği sunacak.

Ayrıca Amazon’un, maliyetleri azaltmak ve reklam gelirini artırmak amacıyla yeni bir abonelik modeli getirdiği belirtiliyor. Amazon’un reklam geliri, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 20 civarında bir artış gösterdi. Bu, şirketin reklamları Prime Video hizmetine daha fazla entegre etmeye başladığının bir göstergesi gibi görünüyor.

Mesnet Önal

Bir gün hayatta yaptığı veri analizlerinden sıkılan Mesnet, verinin kendisini yaratma macerasıyla çıktı yola. Önündeki engelleri her aşışında eski iş arkadaşlarına daha çok iş çıkartarak...

You may also like...