Apple’ın güvenlik iddialarına rağmen AirDrop kırıldı!

Share

Apple’ın kablosuz dosya paylaşım protokolü AirDrop, güvenli bir iletişim aracı olarak bilinirken, Çin’den gelen haberler protokolün güvenlik açıklarına sahip olduğunu gösteriyor. Beijing Municipal Bureau of Justice (BMBJ), AirDrop protokolünü şifreleyerek dosya paylaşan kullanıcıların telefon numaralarına ve e-posta adreslerine ulaşmayı başardı.

Apple, AirDrop’un kablosuz bağlantıda TLS şifrelemesini kullandığını belirterek protokolü güvenli olarak nitelendiriyor. Ancak BMBJ, iPhone cihaz kayıtlarını analiz ederek özel bir gökkuşağı tablosu oluşturdu. Bu tablo, gizli hash değerlerini kullanarak AirDrop kullananların telefon numaraları ve e-posta hesaplarıyla ilişkilendirilen metinlere dönüştürdü.

Bu güvenlik açığı, Çin devletinin kamu güvenliği yetkililerinin AirDrop’u kötü amaçlı içerikleri izlemek için kullanmasına olanak sağlıyor. Ancak bu açığın daha önce başka bir devlet kurumu tarafından kullanılıp kullanılmadığı net değil.

Bu güvenlik zafiyeti daha önce Nisan 2021’de Alman araştırmacılar tarafından keşfedilmiş, ancak Apple henüz bu açığı gidermedi.

AirDrop, hükümet karşıtı aktivistlerin siyasi amaçlar için kullanımını sınırlamak amacıyla Kasım 2022’de Çin’deki cihazlarda belirli kısıtlamalara tabi tutuldu. Ancak şu ana kadar güvenlik açığına dair bir çözüm sağlanmış değil. Apple’ın bu konudaki tutumu ve AirDrop’un gelecekteki güvenlik önlemleri merak konusu olmaya devam ediyor.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...