Avrupa’da dikkat çeken liderlik savaşı: Dacia Sandero ve Tesla Model Y

Share

Avrupa otomobil pazarında ilginç bir rekabet yaşanıyor: Dacia Sandero ve Tesla Model Y, birbirinden farklı özelliklere sahip olmalarına rağmen satışlarda kıyasıya bir mücadele içindeler. Dacia Sandero, sürüş asistanlarından tasarruf edilerek bütçe dostu bir seçenek sunan bir modelken, Tesla Model Y, elektrikli araç denince akla gelen öncü modellerden biri.

Verilere göre, 2023’ün ilk 10 ayında 184.088 adet Dacia Sandero satıldı. Aynı dönemde satışta başarılı olan Tesla Model Y ise 183.799 adetle ikinci sırada yer alıyor. Ekim ayında, 21.139 adet satışla Sandero’nun liderliği sürerken Model Y’nin 9.660 adetle geride kaldığı görülüyor.

Tesla Model Y’nin satışları dalgalı bir seyir izliyor. Örneğin, Temmuz ayında 17. sırada yer alırken Ağustos’ta listenin en üstüne çıkabiliyor. Bu nedenle, Model Y’nin Kasım ve Aralık aylarında yüksek satış adetlerine ulaşarak Sandero’yu geçebileceği öne sürülüyor.

Satış Listesindeki İlk Beş Araç ve Adetleri:

Dacia Sandero – 184.088 adet
Tesla Model Y – 183.799 adet
Volkswagen T-Roc – 164.833 adet
Peugeot 208 – 163.672 adet
Renault Clio – 154.493 adet

Listeye göz attığımızda, ilk beş sıranın Volkswagen T-Roc, Peugeot 208 ve Renault Clio ile tamamlandığını görüyoruz. Bu durum, Avrupa’daki tüketicilerin genellikle kompakt araçlara ilgi gösterdiğini gösteriyor. Model Y, listedeki tek elektrikli ve kompakt olmayan araç.

Bu yıl içinde Avrupa’da satışları büyük ölçüde artan Model Y, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 142 büyüme kaydetmiş durumda. Ancak, yüzde 100’ün üzerinde büyüme kaydeden tek model olan MG ZS, ilk beşte yer almıyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...