Binance kurucusu CZ, istifa etti

Share

Kripto para dünyasının dev borsası Binance’in kurucusu ve lider ismi Changpeng Zhao (CZ), iddialara göre kara para aklama suçlamaları nedeniyle istifa etti. Uzun süredir devam eden düzenleme dışı halka arz, manipülasyon ve yaptırımlara uymama gibi sorunlarla karşı karşıya kalan Binance, ABD otoriteleri tarafından büyük baskı altındaydı.

Binance, günlük 15 milyar dolara yaklaşan hacmiyle kripto para borsaları arasında en büyük ve en kazançlı olanlardan biriydi. Ancak Changpeng Zhao’nun istifası, şirketin yaşadığı hukuki sıkıntıların bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

ABD kurumları, uzun bir süredir Binance’e karşı çeşitli soruşturmalar ve davalar yürütüyordu. Sonuç olarak, CZ’nin kara para aklama suçlamalarını kabul ettiği ve istifa ettiği iddia ediliyor. Bu gelişme, Savunma Bakanlığı ve Binance arasında yapılan bir uzlaşma anlaşmasının bir parçası olarak ortaya çıktı.

Uzlaşma, Binance’in 4.3 milyar dolarlık bir tazminat ödemesi yaparak aleyhindeki suçlamalardan kurtulmasını içeriyor. Ancak CZ şahsına yönelik suçlamalar mahkemeye taşınacak. Binance’e ait bir soğuk cüzdandan çevrim içi bir cüzdana yapılan 4 milyar dolarlık USDT transferi ise davanın önemli bir detayı olarak öne çıkıyor.

Bu gelişmelerin ardından kripto para piyasası nasıl bir tepki verecek, şu aşamada belirsiz. Ancak Binance’in uzun süredir devam eden önemli bir davasının sona ermiş olması, sektörde belirsizliği artırabilir. Kripto para dünyası, bu olayın etkilerini yakından takip edecek gibi görünüyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...