BlackBerry, Lisanslı Telefon Üretimini De Bırakıyor

Share

Geride bıraktığımız MWC 2017’de BlackBerry imzalı yeni telefonlar görmüştük. Ancak bu telefonlar direkt olarak BlackBerry bünyesinde üretilmiyordu ve Çinli firma TCL’in BlackBerry lisansı alarak ürettiği cihazlardı. Yeni ortaya çıkan bilgilere bakılırsa zaten bundan sonra BlackBerry bünyesinde üretilen herhangi bir cihaz göremeyeceğiz.

Pazar payı 0’ın altına düşen ve virgüllü rakamlarla ancak telaffuz edilebiliyor. Bundan dolayı BlackBerry son yıllarda diğer şirketlere kendi markasını kullanma izni vererek telefon ürettiriyor. Şirketin uzun süredir yazılım şirketi olmaya çalıştığı ve lisanslama tabanlı bir sisteme geçiş yapmak istediği biliniyor. Uzun süredir sancılı bir geçiş süreci yaşayan BlackBerry’nin bundan böyle telefon üretimini tamamen terk ettiği ifade ediliyor. Söylenenlere göre BlackBerry bundan böyle yalnızca telefon yazılımlarına ve güvenlik platformlarına odaklanacak. Dolayısıyla donanım olarak telefon üretmeyecek olsa da telefon yazılımı geliştirmekten geri kalmayacak.

Zamanında BlackBerry’nin ürettiği telefonların satışına bazı noktalarda devam ediliyor. BlackBerry’nin bu son stokları eriterek telefon işinden çıkacağı belirtiliyor. Bir zamanlar telefon piyasasının lideri konumunda olan teknoloji devi için böylece bir dönem sona ermiş oluyor. BlackBerry’nin yazılım tarafında nasıl işler yapacağı, lisans hakkını verdiği şirketlerin ne kadar başarılı telefonlar üreteceğini ve şirketin mali durumunun iyileşip iyileşmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Venturebeat, Log

Selim Kamitoğlu

İç mimar Selim Kamitoğlu'nun tasarım anlayışı ve neyin nasıl görüneceğine dair doğal içgüdüleri onu işinde olduğu gibi hayatın diğer alanlarında da yalnız bırakmıyor. Yaşantısını İstanbul’da sürdüren Selim, Serinletici ile beraber aile şirketinde yönetici olarak çalışıyor.

You may also like...