Bluesky, 2 milyon kullanıcıyı geçti!

Share

Sosyal medya devi Twitter, Elon Musk’ın satın almasıyla birlikte rekabet daha da kızıştı. Twitter’a alternatif olabilecek birçok platform ortaya çıktı. Bunlardan biri olan ve sessiz sedasız bir şekilde büyüyen Bluesky, şu anda 2 milyonu aşkın kullanıcıya ulaştı.

2022 yılının sonlarına doğru gündeme oturan Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma girişimi, sosyal medya platformlarında yeni bir rekabet dönemini başlattı. Bu süreçte Threads gibi dikkat çeken projeler ortaya çıktı. Ancak bunların arasında belki de en dikkat çekeni ve Twitter’a doğrudan rakip olan uygulama, sessiz sedasız bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolar karşılığında satın alarak platformun başına geçti. Ancak bu dev satın alma sonrasında yaşananlar, platformun değer kaybetmesine neden oldu. Uzmanlar, şu anki değerini 8 milyar dolar olarak değerlendiriyor. Bu durum, Musk’ın beklentilerini karşılamaktan uzak.

Twitter’a getirilen yenilikler, ücretli abonelik modelleri ve kurallardaki değişiklikler, kullanıcılar arasında hoşnutsuzluğa yol açtı. Bu hoşnutsuzluğu değerlendiren eski Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg, kendi platformlarını oluşturmaya yönelik çalışmalara hız verdiler.

Meta’nın başlangıçta büyük bir ilgi görmesine rağmen, popülerliği zamanla azaldı ve şu anda günlük 8 milyon aktif kullanıcıya hizmet veriyor. Ancak Bluesky, sessiz bir şekilde büyüme trendini sürdürüyor. Davet üzerine kayıt kabul eden platform, şu anda 2 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Bluesky, davetle üye kabulü yapması nedeniyle diğer platformlara kıyasla daha düşük bir kullanıcı sayısına sahip olsa da sürekli bir artış gösteriyor. Platformun bu büyüme süreci, Twitter’a ciddi bir rakip olma potansiyelini taşıdığını gösteriyor.

Olgu Atanay

Olgu, Serinletici'ye teknoloji stajyeri olarak hızlı bir giriş yaptı. Aynı hızı yazarlık yolunda kullanma konusunda en ufak bir kuşkusu yok.

You may also like...