Boeing, 737 Max 9 uçağındaki olayı kabulleniyor ve şeffaflık vaat ediyor

Share

Boeing şirketi, Alaska Havayolları’na ait 737 Max 9 tipi uçakta yaşanan gövde parça kopması olayına ilişkin sorumluluklarını kabul etti. CEO Dave Calhoun, olayın ardından şirketin bu durumu tam şeffaflık içinde ele alacağını ve sorunun nedenlerini çözmek için gereken adımları atacaklarını açıkladı.

Olay, Alaska Havayolları’nın 1282 sefer sayılı uçuşunda uçağın gövdesinden bir bölümünün kalkıştan kısa bir süre sonra koparak düşmesiyle meydana geldi. Acil inişle sonuçlanan olayda şans eseri yaralanma yaşanmazken, kullanıma kapalı bir bölümden kopan 27 kilogramlık parça, Portland’da bir evin bahçesine düştü.

Boeing CEO’su, çalışanlarına hitaben yaptığı konuşmada, bu duruma tam şeffaflıkla yaklaşacaklarını ve yapılan incelemeler sonucunda atılması gereken adımları atacaklarını vurguladı. ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) ile birlikte çalışacaklarını ifade eden Calhoun, olayın bir daha yaşanmaması için gerekli tüm incelemelerin yapılacağını belirtti.

Yaşanan olayın ardından Alaska ve United Havayolları, filolarındaki Boeing 737 Max 9 tipi uçakları incelemek üzere hangarlara çekti. Bu süreçte birçok uçuş iptal edildi ve Boeing, çeşitli havayolları ile birlikte sorunu çözmek için işbirliği yapacak.

Boeing, daha önce 737 Max serisi uçaklarında yaşanan sorunlar nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı. Şirketin CEO’su, yaşanan bu tür olayların tekrarlanmaması adına gerekli önlemlerin alınacağını ve sorunların çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi. Federal Havacılık Dairesi’nin (FAA) başlattığı inceleme ise devam ediyor.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...