Bulut odaklı Windows: Bilgisayar gerektirmeyen geleceğin işletim sistemi

Share

Microsoft, tamamen bulut tabanlı bir Windows işletim sistemi geliştirerek bilgisayar gereksinimini ortadan kaldırmayı planlıyor.

Şirketin kamuoyuna duyurulan bir İş Durumu sunumu, daha geniş bir kullanıcı kitlesi için bulut tabanlı bir Windows 365 hizmeti oluşturma niyetini gözler önüne serdi. Microsoft’un amacı, herhangi bir cihazdan erişilebilen eksiksiz bir Windows işletim sistemi sunmaktır. Windows 365, 2021 yılında ticari müşterilere sunulmuş olsa da, Microsoft bunu Windows 11 işletim sistemiyle entegre etmiştir.

Tutarlı Bir İşletim Sistemi Hedefi

Yaklaşan Windows 11 güncellemesi, cihazların yerel bir işletim sistemi yerine doğrudan bulut tabanlı Windows 365 işletim sistemini çalıştırabilmesini sağlayan Windows 365 Boot özelliğini içerecek.

Ayrıca, yerel ve bulut işletim sistemi arasında anında geçiş yapmanızı sağlayan bir Windows 365 Switch özelliği de sunulacak.

Windows’un buluta taşınması fikri, sadece klasik x86 mimarisinde değil, aynı zamanda ARM gibi farklı donanım platformlarında tutarlı bir işletim sistemi sağlama açısından da önemli.

Microsoft, şu anda ARM tabanlı Surface Pro X cihazları için bir Windows sürümü geliştirmekte ve kendi ARM tabanlı işlemcileri üzerinde çalışmakta.

DH

Olgu Atanay

Olgu, Serinletici'ye teknoloji stajyeri olarak hızlı bir giriş yaptı. Aynı hızı yazarlık yolunda kullanma konusunda en ufak bir kuşkusu yok.

You may also like...