Çin, tüm devlet çalışanlarına iPhone kullanımını yasakladı

Share

Çin hükümeti, ülkedeki kamu çalışanlarının iPhone kullanmasını yasaklayan kararını genişletti. Eylül ayında başlayan uygulama, Pekin ve Tianjin’den sekiz Çin eyaletine yayıldı. Artık devlet kurumlarında çalışanların iPhone’ları, hem ofis içinde hem de resmi işlerde kullanmaları yasaklanmış durumda.

Çin yetkilileri, bu kararın güvenlik endişeleriyle ilgili olduğunu belirtiyor ve çalışanlardan yerli üretim cihazlarına yönelmelerini istiyor. Bu kapsamda özellikle Huawei’nin, ABD yaptırımlarından sonra geliştirdiği 5G destekli Mate 60 serisini tercih etmeleri öneriliyor.

Eylül ayındaki başlangıçta, Çinli yetkililer, iPhone kısıtlamasının Apple’a yönelik bir güvenlik endişesi olmadığını söylemişti. Ancak ABD, bu kararı “uygunsuz bir misilleme” olarak nitelendirerek, Apple’ı savundu.

Çin, bu tür yasaklarla yerli teknoloji üretimini teşvik etmeye ve ABD başta olmak üzere Batılı ülkelere olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor. Huawei, Xiaomi, Honor ve Vivo gibi Çinli teknoloji markalarının güçlenmesiyle birlikte, yerli üretim cihazlar iPhone’larla rekabet eder hale geldi. Özellikle pil kapasitesi, şarj hızları ve tasarım gibi alanlarda Çinli markalar, Apple’la rekabet edebilir hale geldi.

Ancak, bu yasağın sadece devlet çalışanlarını etkilediği ve bireysel kullanıcılara yönelik bir yasak olmadığı belirtiliyor. Bu tür kararlar, teknoloji dünyasındaki rekabetin yanı sıra, ülkeler arasındaki politik ve ekonomik ilişkilerin de bir yansıması olarak görülüyor.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...