Covid-19’un yeni varyantı JN.1: Beklenmedik belirtilerle karşımızda!

Share

Covid-19 salgınında devam eden mücadelede, karşımıza çıkan yeni bir oyuncu var: JN.1 varyantı. Ancak bu sefer, bilim insanları beklenmedik belirtilerle başa çıkmak zorunda kalıyorlar. Yeni varyant, hızla yayılırken, ortaya çıkan semptomlar arasında kaygı ve uyku güçlüğü gibi dikkat çekici belirtiler yer alıyor.

Aralık 2023’e ait en son verilere göre, Birleşik Krallık’ta yapılan bir ankete katılanlar arasında en sık bildirilen COVID-19 semptomları şunlardı:

Burun akıntısı (%31,1)
Öksürük (%22,9)
Baş ağrısı (%20,1)
Zayıflık veya yorgunluk (%19,6)
Kas ağrısı (%15,8)
Boğaz ağrısı (%13,2)
Uyku sorunu (%10,8)
Endişe veya kaygı (%10,5).

Bu semptomlar arasında burun akıntısı ve öksürük gibi daha önce de bilinen belirtiler bulunsa da, dikkat çeken nokta, uyku sorunları ve endişe gibi yeni semptomların listeye eklenmiş olması. Covid-19’un tanımlanan semptomlarından biri olan tat ve koku kaybının ise artık Birleşik Krallık’ta enfekte kişilerin sadece %2 ila %3’ü tarafından rapor edilmesi, salgının seyri konusunda daha fazla anlayış geliştirmemize olanak sağlıyor.

Bu yeni varyantın ortaya çıkardığı belirtiler, sağlık otoritelerini ve bilim insanlarını uyanık tutuyor. Toplumun sağlığını korumak ve bu tür yeni gelişmelerle başa çıkmak için bilimsel ve halk sağlığı tedbirlerinin daha da güçlendirilmesi kaçınılmaz görünüyor.

Sinem Bekler

Çeşitli gazetelerde muhabir olarak çalışan Sinem, yayıncılığın geleceğini online medyada görmesiyle son dönemdeki çalışmalarını bu yöne kaydırmaktan bir an bile kuşku duymadı. İşletme Bölümü mezunu olan Sinem, kültür sanat dünyasıyla da yakından ilgileniyor ve kendini tam bir başak kadını olarak nitelendiriyor.

You may also like...