Ekşi Sözlük’e olan erişim engeli kaldırıldı

Share

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen mecralarından biri olan Ekşi Sözlük, son dönemde yaşadığı sorunlarla gündemden düşmüyordu. Ancak bugün geldiği nokta, platform için sevindirici bir gelişmeye işaret ediyor. 21 Şubat 2023 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından getirilen erişim engeli, mahkeme kararıyla kaldırıldı.

Ekşi Sözlük, geçtiğimiz bir yıl içinde bir dizi erişim engeli ile karşılaşmıştı. Ancak bu kez alınan mahkeme kararı, Anayasa’nın 26. maddesi kapsamında ifade özgürlüğünü koruma altına aldı. Mahkeme, BTK’nın milli güvenlik ve kamu düzeni gerekçesiyle getirdiği erişim engelinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine hükmetti.

BTK, geçtiğimiz yıl aldığı kararla Ekşi Sözlük’e erişimi kısıtlamıştı, ancak platform bu duruma direnç gösterdi. “eksisozluk1999.com” alan adına getirilen erişim engeli sonrasında, Ekşi Sözlük hızla “eksisozluk111.com” adresi üzerinden hizmet vermeye devam etti. Ayrıca, geçtiğimiz haftalarda App Store ve Google Play’deki uygulamalara da erişim engeli getirilmişti.

Erişim engelinin kaldırılmasıyla birlikte Ekşi Sözlük, kullanıcılarına tekrar tam erişim imkanı sunuyor. Bu olay, internet özgürlüğü ve ifade özgürlüğü mücadelesinde önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...