Elektrikli araç ithalatında yeni düzenleme: Yetkili servis ve çağrı merkezi şartı

Share

Türkiye’nin otomotiv pazarında elektrikli araçlar için atılan adımlar, sektörde önemli değişikliklere neden oluyor. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeye göre, Türkiye’ye elektrikli araç ithalatı yapacak firmaların belirli şartları yerine getirmesi gerekecek.

Bu yeni düzenlemeye göre, ithalatçı firmaların Türkiye genelinde en az 20 yetkili servis kurmaları gerekiyor. Bu servislerin aynı zamanda Türk Standartları Enstitüsü (TSE) standartlarına uygun olmaları gerekiyor. Elektrikli araçların alım, satım, bakım ve onarımından sorumlu personelin belgelendirilmiş olması da bir diğer şart arasında bulunuyor.

Çağrı merkezi boyutu da düzenlemede öne çıkan bir diğer kriter. Her marka için en az 40 kişilik Türkçe çağrı merkezi kurma şartı, ithalatçı firmalara ek bir yük getiriyor. Ayrıca, ithalatı yapılacak aracın imalatçısının Türkiye’de yerleşik bir yetkili temsilcisinin olması ve batarya sistemlerinin izlenmesi, kontrolü ve denetimine ilişkin işlemlerin ithalatçı tarafından kabul edildiğine dair yazılı bir taahhütname verilmesi de istenen şartlar arasında.

Bu düzenlemenin özellikle Çinli elektrikli araç üreticilerini etkilemesi bekleniyor. Türkiye pazarında satış yapmak isteyen markaların, geniş kapsamlı bir servis ağı ve çağrı merkezi altyapısı oluşturmaları gerekecek. Uzmanlar, bu kararın müşterilere daha iyi bir hizmet sunmak adına doğru bir adım olduğunu belirtiyorlar. Elektrikli araç kullanıcıları, artık satış sonrası destek ve hizmet konusunda daha fazla avantaj bekleyebilirler.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...