Elektrikli Dacia Spring Türkiye’ye geldi! İşte fiyatı ve özellikleri

Share

Avrupa’nın en uygun fiyatlı elektrikli otomobillerinden biri olan Dacia Spring, Türkiye pazarına giriş yaptı. Markanın bugün yaptığı duyuruya göre, yeni Dacia Spring’in başlangıç fiyatı 875.000 TL. Dacia Spring, 8 yıl/120.000 km batarya garantisiyle satılıyor.

Elektrikli Dacia Spring, Extreme adlı yeni bir versiyonla birlikte ülkemizde satışa sunuluyor. Bu versiyonun gelmesi için bir süre beklediğimiz söylenmişti. Bu versiyon, ELECTRIC 65 motoru ve lansmana özel “Arduvaz Mavi” renk seçeneğiyle fark yaratıyor.

Dacia Spring’in ELECTRIC 65 motoru, 65 hp (48 kW) güç ve 113 Nm tork sağlıyor. Bu değerler bir otomobil için çok yüksek olmasa da Spring’in standart motorundan 20 hp daha fazla güç anlamına geliyor. Spring, bu motorla 0-100 km/s hızlanmasını 13,7 saniyede gerçekleştiriyor. Son hızı ise 125 km/s ile sınırlandırılmış.

Dacia Spring’de 26,8 kWsa kapasiteli lityum iyon batarya paketi kullanılıyor. Bu batarya, WLTP’ye göre karma kullanımda 220 kilometre, şehir içi kullanımda ise 310 kilometre sürüş menzili veriyor. Opsiyonel olarak sunulan DC hızlı şarj desteği ile %0-80 arası şarj süresi 56 dakika. 7,4 kW AC şarj ile tam şarj süresi ise yaklaşık 5 saat. Bataryasının ağırlığı 190 kg olan Spring’in toplam ağırlığı da 975 kg.

Yeni Dacia Spring Türkiye'de: İşte fiyatı ve özellikleri

Yeni Spring; 3734 mm boyunda, 1579 mm eninde ve 1513 mm yüksekliğinde. Bu boyutlarla Dacia Sandero Stepway’den 36 cm daha kısa olduğunu söyleyebiliriz. İç mekanda dört kişi için yeterli bir alan sunan otomobilin bagaj hacmi de 290 litre ancak arka koltukları katlayarak bu hacmi 620 litreye çıkarmak mümkün.

Yeni Dacia Spring Extreme’in özelliklerine baktığımızda 14 inç jantlar, iç ve dış tasarımda bakır renkli ayrıntılar, Y şeklinde arka farlar, 1:1 oranında katlanabilen arka koltuklar, dokunmatik ekranlı multimedya sistemi, Apple CarPlay ve Android Auto uyumluluğu, geri görüş kamerası, elektrikli camlar ve klima gibi donanımları görüyoruz.

Yeni Dacia Spring Türkiye'de: İşte fiyatı ve özellikleri

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...