Elon Musk’ın Neuralink Projesi: İnsan beynine başarıyla ilk çip takıldı

Share

Tesla ve SpaceX’in vizyoner girişimcisi Elon Musk, sosyal medya platformu X’in sahibi olduğu Neuralink şirketi aracılığıyla önemli bir adım attıklarını açıkladı. Musk, projenin bir parçası olan kablosuz çipin, bir insanın beynine başarıyla yerleştirildiğini duyurdu.

Neuralink’in ilk cihazına “Telepathy” adını veren Musk, çipin başarıyla takıldığı hastanın sinir uyarımlarında umut verici sonuçlar elde ettiklerini paylaştı. Şirket, bu çipin insan beyni ile bilgisayar arasında bağlantı kurarak nörolojik sorunlara çözüm üretmeyi hedefliyor.

Bu önemli adımın öncesinde ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Neuralink’in çiplerini insanlar üzerinde test etme izni vermişti. Altı yıl sürecek bu çalışmada, insan saçından daha ince olan 64 esnek iplik, belirli beyin bölgelerine yerleştirilecek.

Neuralink’in açıklamasına göre, çip, kablosuz olarak şarj edilebilen pillerle çalışıyor ve beyin sinyallerini kaydederek kablosuz bir cihaza iletiyor. Bu sayede, kişinin düşündüğü hareketler bilgisayar tarafından işlenebiliyor.

Telepathy adlı cihazın, düşünce yoluyla telefon, bilgisayar ve diğer elektronikleri kontrol etmeyi sağlayacağını belirten Musk, amacın, örneğin, Stephen Hawking’in daha hızlı iletişim kurabilmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

Neuralink’in bu teknolojisinin zaman içinde demans, Parkinson hastalığı ve omurilik zedelenmeleri gibi sağlık sorunlarına çözüm olabileceği düşünülüyor.

Ancak, Neuralink’in benzer alanlarda faaliyet gösteren rakipleri, önceden beyin implantlarını başarıyla gerçekleştirmiş durumda. Musk’ın açıklamaları, beynin ve teknolojinin etkileşimini bir üst seviyeye taşıma hedefini yansıtarak, gelecekteki tıp ve teknoloji alanındaki önemli gelişmelerin habercisi olabilir.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...