Elon Musk’tan uyarı: 2025’te elektrik kıtlığı mümkün!

Share

Tesla’nın vizyoner CEO’su Elon Musk, katıldığı bir konferansta yaptığı konuşmada yapay zeka ve elektrikli otomobil sektörlerinin aynı anda muazzam bir büyüme yaşamasıyla 2025’te dünya genelinde elektrik sıkıntısı yaşanabileceğine dikkat çekti. Bosch Connected World konferansına uzaktan bağlanarak gerçekleştirdiği konuşmada Musk, sürücüsüz araçlar ve insansı robotlar gibi projelerin yanı sıra teknolojinin hızlı ilerlemesinden kaynaklanan endişelerini paylaştı.

Elon Musk, konferans sırasında şu ifadeleri kullandı: “Daha önce hiçbir teknolojinin bu kadar hızlı ilerlediğini görmemiştim. Çip kıtlığı belki sona ermiş olabilir, ancak yapay zeka ve elektrikli araçlar öylesine etkileyici bir hızla büyüyor ki, önümüzdeki yıl dünya genelinde elektrik ve trafo arzı konusunda sıkıntı yaşanabilir.”

Musk, yapay zeka hesaplama miktarının her altı ayda bir 10 kat arttığına vurgu yaparak, bu hızlı büyümenin sonsuza kadar devam etmesinin imkansız olduğunu belirtti ve zamanla yavaşlayacağını öngördü. Kendisine göre, dünya yarı iletken krizini aşmış olsa da, bir sonraki darboğaz elektrik üretimi ve enerji şebekelerinin işletilmesi olabilir.

Elon Musk, elektrik kıtlığının muhtemel bir geleceği hakkında şu uyarıyı yaptı: “Bir sonraki kıtlık elektrik olacak. Tüm çipleri çalıştırmak için yeterli elektrik bulamayacaklar. Bence gelecek yıl tüm çipleri çalıştırmak için yeterli elektrik bulamayacaklarını göreceksiniz.”

Tesla CEO’su, elektrikli araçlar ve yapay zeka gibi enerji talebi yüksek sektörlerin aynı anda yükselmesinin, elektrikli ekipman ve enerji üretimi için büyük bir talep yarattığını ve dünya bu talebe tam anlamıyla hazır olmayabileceğini düşünüyor. Ancak, bu durumun, insanlığın şimdiye kadar tanık olduğu en büyük teknolojik devrimin eşiğinde olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yapay zeka, gelecekteki inovasyonlarla birlikte sürekli gelişmeye devam edecek gibi görünüyor.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...