F1 2023 Kanada GP: Red Bull’un 100. zaferini aldı, Verstappen Senna’yla aynı seviyeye geldi

Share

Formula 1’in 2023 sezonunun 9. yarışı olan Kanada Grand Prix’sini Red Bull’un Hollandalı pilotu Max Verstappen kazandı. Bu galibiyetle Red Bull, Formula 1 tarihinde 100. kez podyumun en üst basamağına çıkarken Max Verstappen de kariyerinin 41. yarışını kazanarak efsanevi Brezilyalı pilot Ayrton Senna’yla aynı sayıya ulaştı.

Formula 1’de heyecan Montreal’deki 4.361 kilometrelik Gilles Villeneuve Pisti’nde yaşandı.

Yarışa ilk sırada başlayan şampiyonluk lideri Max Verstappen, rakiplerine fırsat vermeden yarış boyunca liderliğini korudu ve damalı bayrağı ilk gören isim oldu.

Aston Martin’den Fernando Alonso, yarışın başında kaybettiği ikinciliği geri almak için mücadele ederken sonunda başarılı oldu ve podyumun ikinci basamağına çıktı. Mercedes’ten Lewis Hamilton ise yarışı üçüncü sırada tamamladı.

Red Bull’un tarihi başarısı

F1’de geçen sezon markalar şampiyonu olan Red Bull, Kanada’da Max Verstappen’in elde ettiği zaferle Formula 1’de 100. kez birinci oldu.

Bu sezon altıncı kez damalı bayrağı ilk gören Max Verstappen ise kariyerindeki 41. zaferini kutladı ve Formula 1’in efsane pilotu Ayrton Senna’yla yarış kazanma sayısını eşitledi.

Max Verstappen böylece tüm zamanların en çok yarış kazanan pilotları listesinde beşinci sırada yer aldı. Listenin zirvesinde ise 103 galibiyeti bulunan Lewis Hamilton bulunuyor.

Russell ve Sargeant yarış dışı kaldı

Mercedes’ten George Russell ve Williams’tan Logan Sargeant yarışı bitiremedi.

İngiliz pilot, yarışın ilk bölümünde aracının ön kanadının sağını duvara vurdu ve lastiği patladı. Pite gelerek hasarı gidermeye çalışan Russell, 55. turda fren sorunu yaşayınca yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

Williams’tan Logan Sargeant da aracında meydana gelen sorun nedeniyle yarışa devam edemedi. Sargeant, aracında yangın çıktığını söylerken yarışın sekizinci turunda sanal güvenlik aracı devreye girdi.

Tüm sonuçlar:

Resim

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...