F1 2023 Monaco GP: Yağmurun yarışa etkisi, Verstappen’in zaferi ve Alonso-Ocon ikilisinin podyum sevinci

Share

Formula 1’in en prestijli yarışı olan Monako Grand Prix’si 2023 yılında da heyecanlı bir mücadeleye sahne oldu. Red Bull pilotu Max Verstappen, yağmurun başladığı son bölümde stratejik bir hamleyle liderliği ele geçirdi ve yarışı kazandı. Aston Martin pilotu Fernando Alonso ise 2010 yılından sonra ilk kez Monako’da podyuma çıkarken, Alpine pilotu Esteban Ocon da kariyerinin ilk podyumunu elde etti.

Yarışa pole pozisyonundan başlayan Alonso, orta lastiklerle pistte kaldı ve Verstappen’in baskısına direnmeye çalıştı. İkili arasındaki fark 10 saniyenin altına düşmezken, üçüncü sırada yer alan Ocon da onları takip ediyordu. Mercedes pilotları Lewis Hamilton ve George Russell ise Ferrari pilotları Charles Leclerc ve Carlos Sainz’ın arkasında kalmışlardı.

Yarışın son çeyreğinde yağmur damlaları görülmeye başladı ve pistin ilk sektöründe kayganlık arttı. Alonso, bu durumu fırsat bilerek yeni orta lastiklere geçti ve Verstappen’in önüne çıkmayı hedefledi. Ancak yağmur tüm pisti etkisi altına alınca, bu hamle ters tepti. Verstappen ise ara lastiklere geçerek liderliği ele geçirdi ve rahat bir şekilde yarışı bitirdi.

Alonso, ikinci sırada finiş gördü ve Aston Martin’e Monako’da podyum sevinci yaşattı. Ocon ise üçüncü olarak Alpine adına tarihi bir başarıya imza attı. Mercedes pilotları Hamilton ve Russell ise Ferrari’leri geçerek dördüncü ve beşinci oldular. Leclerc altıncı, Gasly yedinci, Sainz sekizinci, McLaren pilotları Norris ve Piastri ise dokuzuncu ve onuncu oldular.

Monako GP 2023, Formula 1 tarihine geçecek bir yarış oldu. Yağmurun yarışa etkisi, Verstappen’in zaferi ve Alonso-Ocon ikilisinin podyum sevinci uzun süre unutulmayacak.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...