F1: Alonso, 2023 Avustralya GP’deki kural kargaşasında nasıl üstün geldi?

Share

Formula 1’de 20 yıldan fazla bir süredir yarışan Fernando Alonso, Avustralya Grand Prix’sindeki kaotik son turlarda sergilediği zeka ve liderlikle bir kez daha neden bu sporda efsanevi bir isim olduğunu kanıtladı.

Yarışın 56. turunda ikinci kez kırmızı bayrak çıkmasıyla gridde üçüncü sırada yer alan Alonso, yeniden starttan sonra Carlos Sainz’le temas ederek spin attı ve gerilere düştü.

Ancak yarışın sonunda üçüncü kez kırmızı bayrak çıkmasıyla birlikte, Alonso’nun sıralamasının ne olacağı konusunda büyük bir belirsizlik ortaya çıktı.

Kural kitabına göre, kırmızı bayrak durumunda araçların son geçilen zamanlama hattındaki sıralamalarına göre dizilmeleri gerekiyordu. Ancak Alonso, Aston Martin’in 2022 Britanya Grand Prix’sinde yaptığı gibi, yeniden starttaki sıralamalarının korunması gerektiğini savundu.

Bu fikriyle hem takımına hem de yarış yönetimine baskı yapan Alonso, sonunda haklı çıktı ve üçüncü sırada finişe gitti.

F1 Nation podcast’inde eski dünya şampiyonu Damon Hill, Alonso’nun bu hamlesini övgüyle karşıladı.

Hill, “Fernando çok zeki bir pilot. Kuralları çok iyi biliyor ve bunları lehine kullanabiliyor. Bu sporda çok uzun süredir var ve çok şey öğrendi.” dedi.

“O, Formula 1’i seven ve anlayan biri. Michael Schumacher gibi her zaman fırsatları yakalayabilen biri. Onun avukat olması gerektiğine dair şakalaşıyorduk. Ben olsam onu savunmam için tutardım!”

“Belki de ileride takım patronu olabilir. Bence bunu çok iyi yapabilir. Olan biteni çok iyi görüyor ve takımına liderlik ediyor.” diye ekledi.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...