F1: Hamilton’ın Ferrari’ye geçişi Newey’i de etkileyebilir

Share

Formula 1 dünyasında sürücü transferleri yalnızca pistte değil, aynı zamanda takımların teknik kadrolarında da büyük etkiler yaratabilir. Son günlerde gündemi sarsan bir diğer bomba ise Lewis Hamilton’ın Mercedes’ten ayrılıp Ferrari’ye geçeceği haberiydi. Bu transfer sadece sürücü piyasasını değil, aynı zamanda teknik dehaya sahip isimleri de etkileyebilir. En dikkat çekeni ise Red Bull’un tasarım dehası Adrian Newey.

Hamilton’ın Ferrari’ye katılma kararı, uzun süredir Ferrari’nin radarında olan ve daha önce tekliflere olumsuz cevap veren Newey’i bir kez daha Maranello’ya çekme çabalarını beraberinde getirdi. Eski F1 pilotu Capelli, verdiği demeçte, “Hamilton, muazzam bir deneyime sahip. Ferrari için önemli bir katkı sağlayabilir ve gelecek planlamasına farklı bir vizyon getirebilir.” ifadelerini kullandı.

Newey’in Ferrari’ye geçişi uzun süredir gündemde olan bir konu. Ancak şimdiye kadar Red Bull’da kalmayı tercih etmişti. Hamilton’ın Ferrari’ye katılışı, özellikle Newey gibi deneyimli mühendisler için daha cazip bir hale getirebilir. Capelli, “Hamilton’un Ferrari’ye katılması, takım için sadece pazarlama değil, aynı zamanda teknik açıdan ek değer anlamına geliyor. Bu transfer, takıma yedi kez dünya şampiyonu bir pilotun katılımıyla yeni bir geleceğe adım atıldığı izlenimini veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Formula 1 tarihinde Williams, McLaren ve Red Bull gibi güçlü ekiplerle çalışan Newey’in, Ferrari ile kazanılacak bir Dünya Şampiyonluğu’nun kariyerinin zirvesi olacağı düşünülüyor. Capelli, “Newey’in kariyeri boyunca üç farklı takımın başarılarını şekillendiren bir isim. Onunla çalıştığım döneme kıyasla, onu çok daha insancıl ve rahat görüyorum. Bu transfer, Formula 1 dünyasında heyecan uyandıran büyük bir değişimi işaret ediyor.” şeklinde konuştu.

Hamilton ve Newey ikilisi, Formula 1 dünyasında yeni bir dönemin habercisi olabilir. Ferrari’nin ve Formula 1 takımlarının önümüzdeki dönemdeki adımları merakla bekleniyor.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...