F1: Sıralama turlarında DRS yasaklanabilir

Share

Formula 1, sıralama turlarında DRS kullanımını yasaklama ihtimalini değerlendiriyor. DRS, düzlüklerdeki sürükleme kuvvetini azaltarak pilotlara hızlanma avantajı sağlayan bir sistem ve uzun bir süredir yarışlarda olduğu gibi sıralama turlarında da kullanılıyor.

Sıralama turları sırasında belirlenen bölgelerde DRS kullanımına izin verilmesiyle, pilotların hız avantajı elde etme stratejileri de devreye giriyor.

Ancak bu durum değişebilir; Auto Motor und Sport’un son haberine göre, DRS kullanımı sadece yarışlarda sınırlandırılabilir.

DRS kurallarında yapılacak olası değişikliklerin ne zaman yürürlüğe gireceği henüz net değilken, bu değişikliğin en çok Red Bull takımını etkileyeceği düşünülüyor.

Bu sezon DRS tasarımının da katkısıyla azami hız konusunda büyük bir ilerleme kaydeden Red Bull, Monako ve Macaristan gibi pistlerde azami hızın önemli olmadığı durumlarda pole pozisyonu için mücadele etmek zorunda kalmıştı.

Auto Motor und Sport tarafından elde edilen veriler, Red Bull’un Spa-Francorchamps pistindeki yüksek hız avantajını gözler önüne seriyor. Red Bull pilotları, DRS kullanarak 340.8 km/s ve 338.8 km/s hızlara ulaşırken, Lewis Hamilton sadece 333 km/s hızla ilerleyebildi.

Bu rakamlar Mercedes’i şaşırtırken, Mercedes’in teknik şefi Mike Elliott, “Arka kanat açıldığında Red Bull’un ne kadar hız kazandığını görmek inanılmaz. Hız eğrilerini karşılaştırırsak, kendi gözlerimize inanmakta zorlanırız” şeklinde konuştu.

Belçika’da yağışlı bir Cumartesi günü gerçekleşen antrenmanlarda DRS kullanılmadan dahi Red Bull 320.5 km/s hıza ulaşmayı başarırken, Hamilton’ın Mercedes’i 319.8 km/s ve Ferrari 318.3 km/s hızlarında kaldı. Bu durum, DRS kullanılmadan diğer takımların daha rekabetçi olabileceğini gösteriyor.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...