F1: Verstappen, Katar’da üçüncü şampiyonluğunu ilan etti

Share

Formula 1 dünyası heyecan verici bir gelişmeyle çalkalanıyor. Red Bull pilotu Max Verstappen, Katar Grand Prix’sinin sprint yarışında rakiplerini geride bırakarak üst üste üçüncü kez şampiyonluğunu ilan etti. Bu zafer, Verstappen’in Formula 1 kariyerindeki üçüncü şampiyonluğu oldu.

Hollandalı pilot, Pazar günü gerçekleşen yarış öncesinde büyük bir avantaj elde etmişti. Sprint yarışında ilk altıda bitirmesi durumunda şampiyonluğunu garantileyebilecekti ve işte bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirdi. Takım arkadaşı Sergio Perez’in yarış dışı kalmasıyla birlikte Verstappen, şampiyonluğunu resmen ilan etti.

Max Verstappen, son iki sezondur Formula 1’de şampiyonluk yaşamış ve bu başarısını bu sezon da sürdürerek kariyerinin üçüncü şampiyonluğuna imza atmış oldu.

Sprint yarışının galibi McLaren pilotu Oscar Piastri oldu. Yarışa pole pozisyonundan başlayan Piastri, bu avantajı koruyarak birinci sıradan bitiş çizgisine ulaştı. Sprint yarışının podyumunu Red Bull’dan Max Verstappen ve McLaren’den Lando Norris tamamladı.

Red Bull, hem pilotlar hem de markalar klasmanında zafer elde ederek büyük bir başarıya imza attı. Max Verstappen, kariyerinin dördüncü zaferini Japonya Grand Prix’sini kazanarak elde etmiş ve bu galibiyetle Red Bull’ü markalar şampiyonluğuna taşımıştı. Geçtiğimiz sezon Mercedes’in uzun süren üstünlüğünü sona erdiren Red Bull, bu sezon da markalar şampiyonasında bir kez daha zirveye çıkarak büyük bir başarıya imza atmış oldu.

Formula 1 dünyası, Max Verstappen ve Red Bull’un üst üste şampiyonluklarıyla çalkalanıyor ve bu zaferler sporun geleceğini şekillendirecek gibi görünüyor.

Tolga Erbak

Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

You may also like...