Finlandiya resmen NATO üyesi oldu

Share

Finlandiya, NATO’nun 31’inci üyesi oldu. Türkiye’nin resmi onay belgesini ABD’ye teslim etmesinin ardından Finlandiya’nın üyeliği resmiyet kazandı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Saul Niinistö, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Brüksel’deki NATO Karargahı’nda düzenlenen törende konuştu.

Niinistö, NATO üyeliğinin Finlandiya’nın güvenliği ve uluslararası konumunu güçlendireceğini belirterek, “NATO’nun ortak savunma ilkesine katkıda bulunmaya hazırız. Aynı zamanda Avrupa Birliği ile işbirliğimizi de sürdüreceğiz. Finlandiya, barış ve istikrarın korunması için sorumluluk almak isteyen bir ülkedir” dedi.

Stoltenberg ise Finlandiya’nın NATO’ya katılımını kutlayarak, “Finlandiya, demokrasi ve insan haklarına bağlılığıyla NATO değerlerini paylaşan bir ülkedir. Finlandiya’nın katılımıyla İttifak daha da güçlendi. Finlandiya’nın askeri yetenekleri ve deneyimi NATO’ya büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.

Blinken de Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasının Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına karşı bir mesaj olduğunu vurgulayarak, “Finlandiya’nın üyeliği, Rusya’ya karşı birlik ve dayanışmamızı gösteriyor. Rusya’nın eylemleri kabul edilemez ve sonuçları olacak. NATO olarak Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tam destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Finlandiya’nın NATO üyeliği süreci 2022 yılında başlamıştı. Rusya ise Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine sert tepki göstererek, bunun Rusya’nın çıkarlarına saldırı anlamına geldiğini ve gerekli karşı önlemlerin alınacağını açıklamıştı.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...