Galaxy S8’in Parrmak İzi Okuyucunun Yeri, Samsung’u Da Rahatsız Ediyor

Samsung Galaxy S8‘in bir özelliği eleştirmenlerden olumsuz yorumlar almaya devam ediyor. Samsung ise bu durumun en baştan farkındaydı.

Samsung’un göz alıcı yeni amiral gemisi Galaxy S8‘in kullanıcılardan aldığı ilk yorumlar donanımı ve tasarımı gereği haliyle pozitif ve beklendiğine değdiğini ispatlıyor. Samsung Galaxy S8’i uzun süreli deneyimleyenler ise, daha tanıtıldığı günden beri Galaxy S8’in tasarımıyla ilgili tek bir noktayı takıntı haline getirmişlerdi: Parmak izi sensörünün yeri.

Gelen ilk yorumlara göre; kameranın yanında, onunla aynı hizada bulunan parmak izi sensörü, sağ elle kullanımda sensör sol tarafa yakın olduğu için ulaşılması garip hissettiren, sol elle kullanımda ise solak olmadığınız sürece ulaşılması neredeyse imkansız bir pozisyonda yer alıyor. Daha da önemlisi, parmak izi sensörü kamera lensiyle bu kadar yakın konumlandırıldığı için, sensöre ulaşmaya çalışırken bilhassa kirli/yağlı parmaklar ile lekelenmeye karşı savunmasızdı. Telefonu tek el ile tutarken sensöre ulaşılmaya çalışıldığında kamera lensine hiç dokunmamak kullanıcıyı yoran bir bilinç ve dikkat gerektiriyor, ve “kamera lensine dokunma” şeklinde bir kas hafızası oluşturmak hiçbir kullanıcı için keyifli bir süreç değil.

Android Central’in yaptığı bir incelemeye göre ise, Samsung bu tasarım probleminin en başından beri farkındaydı. Zira işletim sisteminde, kullanıcıyı zaman zaman Galaxy S8’in kamera lensini temizlemesi için uyaran bir pop-up mesaj var, ve şöyle diyor: “Temiz bir lens daha iyi kareler çekmenizi sağlar. Daha iyi fotoğraflar elde etmek için kamera lensinizi temiz tutun.”
Kamera bağımlıları için faydalı bir hatırlatma olsa da, bu uyarı faydalı olduğu kadar masum değil. Çünkü Galaxy S8 bu uyarıyı ancak eğer kullanıcı parmak izi sensörünü ayarlardan kullanıma açmış ise veriyor. Samsung, parmak izi sensörünü kamera lensini kirletmeden kullanmanın imkansız olduğunu en başından beri biliyordu.

Bu pop-up mesaj ise tartışmalı masumluğu ile sempati uyandırmaktan ziyade eleştirmenlerden daha büyük tepkiler aldı. Çünkü kullanım keyfini bozacak bu faktör Samsung’un Galaxy S8 için aldığı bir risk değil, aksine planlı bir hamleydi. Galaxy S8’in tanıtımında Samsung temsilcilerine parmak izi sensörünün neden kameranın hemen yanında yer aldığını soran teknoloji yazarı Gordon Kelly, temsilcilerden “simetri için yaptık” yanıtını almıştı. Klasik bir fonksiyon yerine form tercihi.

Neyse ki Galaxy S8’in kilidini açmak için şifre girmeden çalışabilecek tek yol parmak izi sensörü değil. Yüz tanıma ve iris tarayıcı, kamerasını temiz tutmak için endişelenmek istemeyen kullanıcıları bekliyor.

Log