GM, elektrikli araç üretiminde kara geçiş için hazırlanıyor

Share

Elektrikli araç teknolojisinin giderek yaygınlaşması ve otomobil endüstrisinin dönüşümü, üretim maliyetlerindeki zorlukları da beraberinde getiriyor. General Motors (GM), bu zorlukları aşarak 2024’ün ikinci yarısından itibaren elektrikli araç üretiminde kâra geçmeyi planlıyor.

GM’nin finans şefi Paul Jacobson, elektrikli araç üretiminde yaşanan zararın temel nedenlerini açıkladı. Jacobson’a göre, bu zararın başlıca sebepleri artan üretim hacmi, hammadde maliyeti ve batarya maliyeti düşüşü. Şirket, bu zorlukları aşmak adına bir dizi stratejiyi devreye sokacak.

Jacobson, GM’nin ortak batarya tesislerinin faaliyete geçmesiyle ithal batarya hücrelerine olan bağımlılığını azaltacağını belirtti. Bu adım, maliyetleri düşürme ve karlılığı artırma hedefine büyük katkı sağlayacak. GM aynı zamanda, araç başına hammadde maliyetlerini 2024’e kadar 4.000 doların üzerinde azaltma hedefini de koymuş durumda.

GM’nin elektrikli araçlarda karlılığa ulaşmasına destek olacak unsurlar arasında sera gazı kredileri, federal vergi kredileri, BrightDrop ve GM Energy işi gibi faktörler bulunuyor. Şirket, 2024’ün ikinci yarısında elektrikli araçlarında kâra geçmeyi ve ertesi yıl %5 civarı kâr marjına ulaşmayı hedefliyor.

Ancak, GM’nin müşterilere yönelik bazı olumsuz haberleri de var. CEO Mary Barra, Ekim ayında Chevrolet Equinox EV, Chevrolet Silverado EV RST ve GMC Sierra EV Denali’nin lansmanlarının birkaç ay ertelendiğini açıkladı. Bu erteleme kararı, GM’nin daha uygun fiyatlı Silverado ve Sierra EV modellerinin üretimini “değişen elektrikli araç talebi” nedeniyle 2024’ten 2025’in sonlarına ertelemesinin bir parçası olarak geldi.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...