Google aktif olmayan Gmail hesaplarını bugün itibariyle silmeye başlıyor

Share

Google, kullanıcı güvenliği adına önemli bir adım atarak uzun süredir kullanılmayan hesapları silme kararı aldı. Bu yeni politika kapsamında, bugünden itibaren uzun süreli inaktif olan hesaplar kademeli olarak temizlenecek.

Google’ın açıklamasına göre, ilk aşamada hesaplar arasında hiç etkileşimde bulunulmayan, yani hiç kullanılmamış hesaplar temizlenecek. Bu adımın temel amacı, güvenlik risklerini en aza indirgemek. Zira uzun süreli kullanılmayan hesaplar, eski ve güvenli olmayan şifrelere sahip olabilir, ayrıca bu hesaplarda iki adımlı doğrulama gibi güvenlik önlemleri de genellikle etkinleştirilmemiştir.

Google’ın bu adımı, kullanıcıların hesaplarının çalınmasını önlemeyi ve dolayısıyla kimlik hırsızlığı gibi güvenlik risklerini azaltmayı amaçlıyor. Bu nedenle, kullanıcılar uzun süre giriş yapmamışlarsa hesaplarını kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Eğer siz de Google hesabınızı korumak ve silinme riskinden kaçınmak istiyorsanız, basit bir giriş işlemiyle hesabınıza erişebilirsiniz. Google’ın belirttiğine göre, sadece hesaba giriş yapmak, hesabınızın iki yıl daha aktif kalmasını sağlamaya yetiyor.

Ancak daha sağlam bir güvenlik için, hesabınıza giriş yaptıktan sonra kurtarıcı bir e-posta adresi eklemek önemli. Böylece şifrenizi unuttuğunuzda veya hesabınıza erişim sorunları yaşadığınızda bu kurtarıcı e-posta adresi üzerinden şifre sıfırlama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca Google, kullanıcılarını uyarıyor. Google Photos kullananlar, hesaplarının aktif kalması için iki yılda bir giriş yapmalılar. Aksi takdirde, bu kullanıcılar fotoğraf kayıpları yaşayabilirler.

Ancak endişe etmeyin, Google bu süreç öncesinde size bir uyarı gönderecek. Ayrıca, şirketler ve okullar tarafından oluşturulan hesaplar ile herhangi bir Google hizmetine aboneliği olan hesaplar, bu silme politikasından etkilenmeyecek.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...