Google Android 14’ü duyurdu: İşte yenilikler!

Share

Google, uzun bir bekleyişin ardından Android 14’ü resmen duyurdu. Merakla beklenen bu yeni sürüm, birçok heyecan verici özelliği beraberinde getiriyor. İşte Android 14’ün dikkat çeken yenilikleri ve hangi cihazlara geleceği.

Google’ın Made by Google etkinliği, teknoloji dünyasının gözünü çevirdiği bir etkinlik haline geldi. Bu etkinlikte, Pixel 8 serisi gibi yeni ürünlerin yanı sıra Android 14 gibi yazılım güncellemeleri de tanıtıldı. İşte Android 14 ile gelen yenilikler:

Android 14 ile birlikte kullanıcılar, cihazlarını daha fazla özelleştirme şansına sahip olacaklar. Özellikle Material You tasarım dilinin bir üst seviyeye taşındığını görüyoruz. Bu tasarım dilinin temel özelliği, duvar kağıdının renklerine göre uygulama simgeleri ve kullanıcı arayüzü öğelerini otomatik olarak ayarlamasıdır.

Yeni güncelleme, kullanıcılara özel kilit ekranı widgetları eklemelerine olanak tanırken, favori uygulamalarına ve işlevlerine daha hızlı erişim sağlamalarını sağlayacak. Ayrıca, kullanıcıların widgetları, renkler, yazı tipleri ve daha fazlası için özel şablonları kullanarak kilit ekranı ve ana ekranlarını kişiselleştirmelerine olanak tanır.

Android 14 ile dikkat çeken bir diğer özellik ise yapay zeka tarafından üretilen duvar kağıtlarıdır. Bu özellik şu an sadece Pixel 8 ve Pixel 8 Pro modellerinde bulunuyor, ancak ilerleyen dönemlerde diğer cihazlara da gelecek. Ayrıca, fotoğraflarda Ultra HDR görüntü formatı da desteklenecek.

Diğer önemli yenilikler arasında, cihazları web kamerası olarak kullanma, uygulama izinlerinin güvenliğini artırma, gelişmiş PIN özelliği, font boyutlarını yüzde 200’e kadar artırabilme, Health Connect uygulaması ve bildirimlerin kameradaki veya ekrandaki flaşlarla senkronize edilebilme özellikleri bulunuyor.

Android 14, şu anda Google Pixel cihazlarında kullanıma sunuldu. Ancak bu yılın sonlarına doğru, Samsung, iQOO, Nothing, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Sony, Tecno, vivo ve Xiaomi gibi birçok akıllı telefon üreticisine de sunulacak. Android 14 ile gelecek olan bu yenilikler, Android kullanıcıları için heyecan verici bir dönemin habercisi gibi görünüyor.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...