Google Drive, Masaüstü Kullanıcılarını Üzecek

Share

Bulut servisi denildiğinde akla gelen ilk alternatiflerden biri olan Google Drive yakında önemli bir değişime hazırlanıyor. Yıl sonuna kadar gerekli güncellemeyi yapmayan kullanıcılar Google Drive’ı Windows veya Mac üzerinden kullanamayacak.

Google Drive’ın hazırlandığı önemli değişim süreci geçtiğimiz günlerde paylaşılan blog yazısıyla gün yüzüne çıktı. Google’ın sunduğu bu bulut hizmeti normalde hem masaüstünden hem de mobil cihazlardan kullanılabiliyordu. Fakat alınan son kararla birlikte Google Drive uygulamasının Mac ve PC desteğini kesmeye hazırlanıyor. Resmi açıklamaya göre arzu edenler Google Drive’ı internet tarayıcıları üzerinden kullanmaya devam edebilir. Fakat bilgisayarınızdakilerin direkt olarak bulut servisinde yedeklenmesini istiyorsanız yeni Backup and Sync uygulamasına geçiş yapmanız gerekecek. Google Drive’ın masaüstü uygulama desteği 11 Aralık‘ta son bulacak. Google Drive’a kalıcı olarak veda edeceğimiz tarih ise 12 Mart 2018 olarak açıklandı.

Alınan bu karar Google Drive’ın mobil cihazlarda kullanımını etkilemeyecek. Kullanıcıların Backup and Sync’e geçmesinin ardından bilgisayardaki veriler otomatik olarak yedeklenebilecek. Kişisel bilgisayarınızda yer alan fotoğraflar ise Google Photos’a eklenecek. Böylece kullanıcıların aradığı şeyleri rahatça bulabilmesi amaçlanıyor.

Google Drive masaüstü desteğini keseceğine dair uyarı yapmaya ekim ayından itibaren başlayacak. Gerekli güncellemeyi yapmak için ise aralık ayına kadar zamanımız olacak.

Log

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...