Google’ın varsayılan arama motoru olmak için Apple’a ödediği para 18-20 milyar dolar olabilir

Share

Teknoloji devleri Google ve Apple arasındaki anlaşmalar, mobil cihazlarda varsayılan arama motoru olarak Google’ın konumunu güvence altına almak için yapılan devasa ödemeleri gündeme getiriyor.

Google’ın iOS cihazlarda varsayılan arama motoru olma hakkını koruma amacıyla Apple ile yıllık büyük ödemeler karşılığında anlaşmalara girdiği biliniyor. 2021 yılında bir analist firması olan Bernstein, Google’ın Apple’a bu hakkı korumak için yılda 10 milyar dolar ödediğini açıklamıştı. Ancak yeni bir rapora göre bu miktar daha da artmış olabilir.

Google’ın, iPhone’da en yaygın kullanılan arama motoru olarak kalmak için her yıl Apple’a 18 ila 20 milyar dolar arasında ödeme yaptığı iddia ediliyor. Bu anlaşma, Apple’ın yıllık işletme kârının %14 ila 16’sını oluşturduğu tahmin ediliyor.

İlginç bir şekilde, Google’ın toplam reklam gelirinin %22’sini bu tür anlaşmalara harcadığı, Apple’ın ise muhtemelen bu ödemelerin yaklaşık %40’ını aldığı tahmin ediliyor. Bu öngörüler, Google’ın trafik çekme maliyetlerini inceleyen herkese açık dosyalara dayanmaktadır.

Mesnet Önal

Bir gün hayatta yaptığı veri analizlerinden sıkılan Mesnet, verinin kendisini yaratma macerasıyla çıktı yola. Önündeki engelleri her aşışında eski iş arkadaşlarına daha çok iş çıkartarak...

You may also like...