Google, Safari üzerinden kazandığının üçte birini Apple’a geri ödüyor

Share

Teknoloji devi Google, arama motoru pazarında kesintisiz bir hakimiyet kurmuş durumda ve bu durumun sona ermesi pek de mümkün görünmüyor. Google’ın gelir kaynaklarının büyük bir kısmı bu arama motoru hakimiyetine dayandığı için, bu avantajını sürdürmek adına milyarlarca dolar harcamaktan kaçınmıyor. Bu durum aynı zamanda Google’ı tekelcilikle suçlayan davalara da yol açıyor.

2021 yılında, Google cep telefonları ve web tarayıcıları için varsayılan arama motoru olma hakkını elde etmek adına 26.3 milyar dolar civarında ödeme yaptı. Bu strateji, firmanın toplamda 146 milyar dolar gelir elde etmesini sağladı. Yani Google, ödediğinin beş katından fazlasını geri kazanmış oldu.

Bu devasa ödemenin sadece 18 milyon dolarının Apple’a gittiği belirtiliyor. Ancak Google, Safari tarayıcısından elde ettiği gelirin yüzde 36’sını Apple’a geri ödüyor.

Kısacası, Google’ın en büyük rakibi olan Apple’dan yaklaşık 50 milyar dolar reklam geliri elde ettiğini söylemek mümkün. Bu durumda, Google’ın 50 milyar dolar kazanıp bunun 18 milyar dolarını Apple’a geri ödediği bir tablo ortaya çıkıyor. Bu rakamlar yıllık bazda değerlendirilen miktarlar olsa da, cihaz sayısındaki artışla birlikte bu rakamların daha da büyüyeceği öngörülüyor. Zira Google, 2018 yılında bu ödemeler için 9 milyar dolar harcamıştı.

Olgu Atanay

Olgu, Serinletici'ye teknoloji stajyeri olarak hızlı bir giriş yaptı. Aynı hızı yazarlık yolunda kullanma konusunda en ufak bir kuşkusu yok.

You may also like...