Google’dan Apple’a 3 Milyar Dolarlık Ödeme

Share

Apple uzun zamandır iOS cihazlarında varsayılan arama motoru olarak Google’ı tercih ediyor. iOS cihazlarda varsayılan arama motoru olmak Google içinse oldukça karlı bir durum. Bu durumun farkında olan Google, iOS cihazlarda varsayılan arama motoru olmak için Apple’a yüksek bir meblağı gözden çıkardı.

Analiz şirketi Bernstein’ın raporuna göre Google, 2017 yılında Apple’a bu iş birliği için 3 milyar dolarlık bir ödeme gerçekleştirdi. Google’dan gelen bu paranın Apple’ın toplam karının yüzde 5’ini oluşturduğu belirtiliyor.

iOS cihazlar ise Google Arama gelirinin yüzde 50’sini oluşturuyor. Pek tabii altını çizmekte yarar var. Paylaşılan bu bilgiler henüz Apple’dan ve Google’dan onaylanmış değil. 2014 yılında varsayılan arama moturu olmak için Apple’a 1 milyar dolar ödeme gerçekleştiren Google’ın önümüzdeki yıllarda da bu iş birliğini sürdürmesi bekleniyor.

Log

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...