İkinci el refurbished (yenilenmiş) telefon dönemi başlıyor

Share

Amiral gemisi telefonların ülkemizde 10 – 15 bin TL fiyatlara ulaşması ve orta seviye için 3000 TL gibi fiyatların normalleşmeye başlaması sonrasında ikinci el telefon satışları ciddi bir şekilde artmaya başladı. İnsanların büyük bir bölümü bütçesi yetersiz olduğu için üst seviye telefonları alamazken, Ticaret Bakanlığı ikinci el cep telefonu ve tablet satışı için düzenleme yaptığını duyurdu.

Bu düzenleme ile ABD’de oldukça yaygın olan ve refurbished olarak adlandırılan ‘yenilenmiş ürünlerin’ ülkemizdeki yasal altyapısı oluşturuluyor. Kullanılmış olan bu ürünleri satın alanlar garanti belgesi sayesinde kendini güvenceye alıyor.

Kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçladıklarını belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu ürünlerin en az 12 ay garanti ile satılacağını duyurdu.

Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında ‘yenilenmiş ürün’ ibaresine yer verilmesi zorunlu kılındı. Bir diğer detay ise her yenilenmiş cihazın satılamayacak olması.

Kullanılmış cep telefonu ve tabletler, bakanlıktan onay alan yenileme merkezleri tarafından belirli bir standarda göre yenilenecek. Yönetmelik taslağı için görüşlerin alınmaya devam edildiğini belirten Bakan Pekcan yakın zamanda hayata geçeceğini bildirdi.

https://shiftdelete.net/ikinci-el-telefon-satisinda-yeni-donem

Tolga Erbak

Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

You may also like...