IMF’ye göre yapay zeka, işlerin yüzde 40’ını olumsuz etkileyecek

Share

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan bir açıklamaya göre, dünya genelindeki işlerin yaklaşık yüzde 40’ı, yapay zeka (AI) teknolojisinin yükselişi nedeniyle olumsuz yönde etkilenecek. IMF, bu durumun eşitsizliği artırabileceği uyarısında bulunuyor.

IMF’nin yayınladığı rapora göre, yapay zeka teknolojisinin dünya genelindeki işlerin yüzde 40’ını etkilemesi bekleniyor. IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yapay zeka kullanımının eşitsizlikleri derinleştirebileceğine dikkat çekerek hükümetleri, bu teknolojinin etkilerine karşı önlem almaya çağırdı. Georgieva, yapay zekanın daha fazla işçi ve işletme tarafından benimsendiği bir ortamda, teknolojinin hem yardımcı olabileceği hem de zarar verebileceği bir döneme girildiğini vurguladı.

Yapay zekanın etkileri özellikle gelişmiş ülkelerde daha belirgin olacak. IMF’ye göre, gelişmiş ekonomilerdeki işlerin yüzde 60’ı yapay zekadan etkilenebilir. Bu durum, beyaz yakalı çalışanların, gelişmekte olan ülkelerdeki bedensel işlerde çalışanlara göre daha fazla risk altında olduğu anlamına geliyor. IMF, düşük gelirli ülkelerde işlerin yüzde 40, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 26 oranında yapay zeka tarafından etkilenebileceğini öngörüyor.

Georgieva, düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkelerin, yapay zekanın getirdiği faydaları elde etmek için gerekli altyapıya veya nitelikli işgücüne sahip olmadığını belirterek, teknolojinin eşitsizliği daha da kötüleştirme riskine dikkat çekiyor. Bununla birlikte, yapay zekanın sadece olumsuz etkiler getirmeyeceğini, aynı zamanda küresel ekonomiyi dönüştüreceğini de sözlerine ekliyor. geçen yıl Goldman Sachs’ın yayınladığı rapora benzer şekilde, IMF de yapay zeka teknolojisinin küresel ekonomiyi olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyor.

Hande Sheref

Daha çocukken ailesiyle birlikte ABD'ye yerleşen Hande, Los Angeles'ın bitmeyen sıcak rüzgarlarıyla her güne daha olgunlaşmış ve bilge olarak uyandığına inanıyor. Bir gün ülkesine dönme hayalinden asla vazgeçmeyen Hande Sheref, hayatın tadını çıkartmaktan geri kalmıyor. Serinletici'de ağırlıkla dünya ve teknoloji çalışmalarında yer alan yazar, hayatın bir resim tablosu olduğuna inananlardan...

You may also like...