İngiltere’de gençler kraliyet ailesine sıcak bakmıyor

Share

Kraliyet Ailesi, İngiltere’nin en önemli sembollerinden biri. Ancak son yıllarda yaşanan skandallar, ayrılıklar ve tartışmalar, Kraliyet Ailesi’nin imajını zedeledi. Özellikle genç nesil, Kraliyet Ailesi’ne eskisi kadar saygı duymuyor ve monarşinin devam etmesini istemiyor.

YouGov tarafından yapılan yeni bir araştırma, bu durumu rakamlarla ortaya koyuyor. Araştırmaya göre; 18 ila 24 yaş arası gençlerin yalnızca yüzde 32’si monarşiyi destekliyor. Bu oran, 65 yaş ve üzerindeki en yaşlı grupta yüzde 78’e çıkıyor. Gençlerin yüzde 38’i ise monarşi yerine seçilmiş bir devlet başkanının ülkeyi yönetmesini tercih ediyor.

Bu sonuçlar, Kraliyet Ailesi’nin geleceği için endişe verici. Zira Elizabeth’in ölümünden sonra tahta geçen Kral Charles’ın popülaritesi de çok düşük. Charles’ın taç giyme töreninin yaklaştığı şu günlerde, oğlu Prens Harry ve gelini Meghan Markle ile yaşadığı kriz de Kral’ın itibarını sarstı.

Peki, Kraliyet Ailesi bu durumu nasıl tersine çevirebilir? Uzmanlar, Kraliyet Ailesi’nin daha şeffaf, modern ve toplumla bağlantılı olması gerektiğini söylüyor. Ayrıca genç neslin ilgisini çekebilecek sosyal sorumluluk projelerine imza atması ve dijital platformlarda daha aktif olması da önerilen çözümler arasında.

Kısacası, Kraliyet Ailesi’nin kendini yeniden tanımlaması ve gençlerin gözünde değer kazanması gerekiyor. Yoksa monarşi, tarihin tozlu sayfalarına karışabilir.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...