iPhone 15 ile birlikte eski ‘iPhone Mini’ cihazların üretimi sonlanacak

Share

Apple, 2020 yılında iPhone 12 Mini ile küçük bir seriyi tekrar hayatımıza sokmuştu. Özellikle iPhone 4’ten beri küçük modellere olan özlemi olan kullanıcılar, bu cihaza büyük ilgi göstermişti. Ancak sonraki iPhone 13 Mini’de bile yeni bir Mini cihazı göremedik.

Ünlü Apple analisti Mark Gurman’ın açıklamalarına göre, iPhone 13 Mini stokları hızla azalmakta ve Apple’ın ABD’deki çevrimiçi mağazası, bazı modeller için 2-3 hafta, bazıları içinse 6-8 hafta nakliye süresi öngörmekte.

Bu tedarik sıkıntısı, Apple’ın Salı günü düzenleyeceği Wonderlust etkinliğinden sonra iPhone 13 Mini üretimini durdurabileceğine işaret ediyor.

Apple, geçen yıl iPhone 14 Mini modelini piyasaya sürmedi, ancak iPhone 13 Mini’yi daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak ABD’de satmaya devam etti. Şu an için ülkemizdeki fiyatı 36.609 TL olarak belirtiliyor.

Eğer bir iPhone 13 Mini almayı düşünüyorsanız, şu anda son şansınız olabilir, çünkü Apple’ın Salı günü iPhone 15 serisini tanıttıktan sonra bu cihazın üretimini durdurması muhtemel görünüyor.

Apple’ın yeni serisinin, 6,1 inç iPhone 15, 6,7 inç iPhone 15 Plus, 6,1 inç iPhone 15 Pro, 6,7 inç iPhone 15 Pro Max ve 4,7 inç iPhone SE’den oluşması bekleniyor.

Başlangıçta küçük bir iPhone için talep olduğu düşünülse de, gerçek veriler iPhone Mini’nin diğer modellere göre düşük satışlar elde ettiğini gösteriyor. Nisan 2022’de bir araştırma firması olan CIRP, iPhone 13 Mini’nin ABD’deki toplam iPhone 13 satışlarının yalnızca %3’ünü oluşturduğunu bildirmişti.

Apple, küçük telefonlara olan talebin azaldığını göz önüne alarak, müşterilere giriş seviyesi iPhone SE ile yetinmek zorunda kalacak gibi görünüyor. Ancak bu cihazın da yakın bir gelecekte daha büyük bir 6,1 inç ekranla güncellenebileceği söyleniyor.

En azından şu an için, Apple’ın küçük telefonlara olan ilginin azaldığı sonucuna vardığı görünüyor.

Hande Sheref

Daha çocukken ailesiyle birlikte ABD'ye yerleşen Hande, Los Angeles'ın bitmeyen sıcak rüzgarlarıyla her güne daha olgunlaşmış ve bilge olarak uyandığına inanıyor. Bir gün ülkesine dönme hayalinden asla vazgeçmeyen Hande Sheref, hayatın tadını çıkartmaktan geri kalmıyor. Serinletici'de ağırlıkla dünya ve teknoloji çalışmalarında yer alan yazar, hayatın bir resim tablosu olduğuna inananlardan...

You may also like...