iPhone’a üçüncü taraf uygulama yükleme izni geliyor

Share

Teknoloji devi Apple, yıllardır iPhone kullanıcılarını sadece resmi App Store üzerinden uygulama indirme konusunda sıkı bir politika izliyordu. Ancak son gelen bilgilere göre, şirket iOS 17.2 Beta sürümüyle birlikte Avrupa’da sideloading’e izin verecek yeni bir döneme girebilir. Sideloading, kullanıcılara üçüncü taraf mağazalardan uygulama yüklemelerine imkan tanıyan bir süreç.

Apple’ın bu hamlesi, Avrupa Birliği’nin (AB) yeni düzenlemelerine uyum sağlamak amacıyla geldiği düşünülüyor. Avrupa’da uygulama indirme konusundaki kuralları değiştiren Dijital Piyasalar Yasası, şirketlere alternatif mağazalara izin verme zorunluluğu getiriyor.

iOS 17.2 beta sürümünde keşfedilen kod parçaları, Apple’ın sideloading’e aşamalı olarak izin verme niyetini ortaya koyuyor. Bu, kullanıcıların App Store dışındaki kaynaklardan uygulama yükleyebileceği anlamına geliyor. Ancak, bu özellik şu aşamada sadece AB ülkelerini kapsayabilir.

Şirketin bu adımı, sadece Avrupa’daki düzenlemelere uymakla kalmayıp aynı zamanda sideloading’in güvenlik etkilerini değerlendirmesine olanak tanıyacak. Apple, daha önce üçüncü taraf mağazalara karşı çıkmasından dolayı bu hamlenin sürpriz olmadığını belirtiyor.

Ancak, bu değişikliklerin Türkiye gibi diğer ülkelerde nasıl uygulanacağı şu aşamada belirsizliğini koruyor. Yine de, Apple’ın attığı bu adım, iOS ekosisteminde önemli bir değişikliği işaret ediyor ve kullanıcıların uygulama indirme konusunda daha fazla seçeneğe sahip olmasına olanak tanıyabilir.

Hande Sheref

Daha çocukken ailesiyle birlikte ABD'ye yerleşen Hande, Los Angeles'ın bitmeyen sıcak rüzgarlarıyla her güne daha olgunlaşmış ve bilge olarak uyandığına inanıyor. Bir gün ülkesine dönme hayalinden asla vazgeçmeyen Hande Sheref, hayatın tadını çıkartmaktan geri kalmıyor. Serinletici'de ağırlıkla dünya ve teknoloji çalışmalarında yer alan yazar, hayatın bir resim tablosu olduğuna inananlardan...

You may also like...