Japonya’da volkanik patlamalarla yeni bir ada oluştu

Share

Japonya’nın karasularında, Ogasawa ada zincirine eklenen yeni bir ada, son volkanik aktivitelerin ardından ortaya çıktı.

Tokyo’nun 1200 kilometre uzağında ve 2. Dünya Savaşı’nın yoğun çarpışmalarına sahne olan Iwoto adasının açıklarında bulunan bu 100 metre çapındaki ada, geçen ay gerçekleşen volkanik patlamaların bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Japonya Meteoroloji Enstitüsü’ne ait helikopterle yapılan keşif uçuşları, yeni adanın üzerinde yoğun dumanın ve birkaç dakikada bir meydana gelen patlamaların eşliğinde yükselen lavların görüntülerini sunuyor.

Tokyo Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nden Fukaşi Maeno, adayı inceleyerek patlama sonucu havaya fırlayan kayaları ve denizde yüzen kahverengi ponza taşlarını gözlemlediğini belirtiyor.

Maeno, bölgede geçen yıl Temmuz ayından beri volkanik aktivitenin yaşandığını ifade ediyor. Yeni adanın altındaki yanardağın patlamalarına devam etmesi durumunda adanın boyutlarının genişleyebileceği düşünülüyor. Bu olay, doğanın gücünün ve dünyanın sürekli değişen doğasının bir başka etkileyici örneğini sunuyor.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...