KAAN: Türkiye’nin milli muharip uçağı gökyüzünde!

Share

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen milli muharip uçak KAAN, beklenenin üzerinde bir başarıya imza attı. Çarşamba günü gerçekleşen ilk uçuşunda 13 dakika boyunca havada kalan KAAN, 8000 feet irtifada 230 knot hıza ulaşarak dikkatleri üzerine çekti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, KAAN’ın başarılı uçuşu hakkında yaptığı açıklamada, uçağın performansından memnuniyetini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ilk uçuşun ardından yaptığı konuşmada KAAN’ı Amerikan savaş uçağı F-16’ya benzetti ve Türkiye’nin kendi beşinci nesil savaş uçağını üretme yolunda önemli bir adım attığını belirtti.

TUSAŞ’ın tanıtım metninde KAAN’ın, F-16’ların yerini alabilecek kapasitede bir uçak olduğu vurgulandı. Beşinci nesil savaş uçağı olarak nitelendirilen KAAN’ın teknik özellikleri, aşağıdaki başlıklar altında özetleniyor:

  1. Hem hava-hava, hem de hava-yer muharebelerinin gereksinimlerini karşılama yeteneği.
  2. Pilotun iş yükünü en aza indirgeyen bir kokpit tasarımı.
  3. Yüksek durumsal farkındalık, optimize edilmiş pilot iş yükü, muharebe hasar tespiti.
  4. Yeni nesil görev sistemleri.
  5. Diğer unsurlarla müşterek çalışabilirlik (insansız hava araçları, F-16’lar, TSK’nın hava, kara ve deniz unsurları).
  6. Düşük görünürlük ve kızılötesi iz.
  7. Sensör ve veri füzyonu destekli atış kontrol sistemi ile hassas vuruş.
  8. Kısa dönüş süresi.
  9. Dahili silah yuvası ve supercruise kabiliyeti.

14 metre kanat açıklığına sahip KAAN, 21 metre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğinde. Uçağın azami hızı ise 1,8 Mach (40.000 ft) olarak belirlendi. Türkiye’nin milli muharip uçağı KAAN, gelecekteki hava savunma stratejisinde önemli bir rol oynamaya aday görünüyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...