Karşınızda 258 şarj noktasıyla dünyanın en büyük elektrikli otomobil şarj istasyonu

Share

Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD ve köklü akaryakıt şirketi Shell iş birliğiyle dünyanın en büyük elektrikli araç şarj istasyonu açıldı. Bu etkileyici şarj istasyonu, aynı anda tam 258 elektrikli aracı şarj edebilme kapasitesine sahip, çevreci bir adımı temsil ediyor.

Bu özel şarj istasyonu, BYD’nin merkezi olan Çin’in Shenzhen şehrinde yer alıyor ve havaalanına yakın konumuyla dikkat çekiyor. İstasyonda sadece şarj noktaları değil, aynı zamanda elektrikli araç sahiplerinin rahatlıkla faydalanabileceği mağazalar, kafeler, otomatlar ve dinlenme salonları gibi hizmetler de sunuluyor.

Shell’e göre, bu şarj istasyonu deneme işletmesi aşamasında dahi günde 3.300’den fazla elektrikli araca hizmet veriyor. İlerleyen dönemlerde istasyonun kapasitesini artırmak da mümkün olacak.

Shell Recharge adını taşıyan bu şarj istasyonu, yerel elektrik şebekesini fazlaca yormadan kendi elektriğini üretebilecek şekilde tasarlanmış durumda. İstasyonun çatısına monte edilen güneş panelleri, yılda 300.000 kWh’a kadar yenilenebilir enerji üretebilecek kapasiteye sahip. Bu enerji, müşterilerin elektrikli araçlarını şarj etmek için kullanılacak.

Shell, dünya genelinde şu an 40.000’den fazla halka açık şarj noktasına sahip ve bu istasyonların yaklaşık 25.000’i Çin’de bulunuyor. Akaryakıt devi, 2030 yılına kadar bu sayıyı etkileyici bir şekilde 200.000’e çıkarmayı hedefliyor, çevreci ve sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunuyor.

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

You may also like...