ABD Sahil Güvenliği: Kayıp Titan denizaltısındakilerin öldüğüne inanıyoruz

Share

8 Haziran 2023’te, OceanGate tarafından işletilen Titan adlı bir denizaltı, Newfoundland’in açıklarında, uluslararası sular içinde Atlas Okyanusu’nda kayboldu. Denizaltı, Titanic’in enkazını görmek için turistik bir sefere çıkmıştı ve içinde beş kişi vardı. Denizaltıyla enkaz bölgesine dalışının 1 saat 45 dakika sonrasında iletişim kesildi; denizaltı o günün ilerleyen saatlerinde yüzeye çıkması gereken zamanda çıkmayınca yetkililer haberdar edildi.

22 Haziran’da, denizaltının dalış sırasında basınç odasının patladığı ve içindekilerin hepsinin anında öldüğü belirlendi. Bir robotik arama gemisi Titanic’in yakınındaki deniz dibinde Titan’ın parçalarını içeren bir enkaz alanı buldu.

Denizaltının güvenliği konusunda daha önce endişeler dile getirilmişti.

Arama kurtarma çalışmaları ABD Sahil Güvenliği, ABD Donanması ve Kanada Sahil Güvenliği tarafından yönetilen uluslararası bir ekip tarafından yürütüldü. Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri ve ABD Hava Ulusal Muhafızları’ndan uçaklar, Kanada Kraliyet Donanması’ndan bir gemi ve birkaç ticari ve araştırma gemisi ve uzaktan kumandalı su altı aracı (ROV) da aramaya yardımcı oldu.

OceanGate

OceanGate, Stockton Rush ve Guillermo Söhnlein tarafından 2009 yılında kurulan özel bir şirkettir. 2010 yılından beri ticari denizaltılarla müşterilerini Kaliforniya kıyılarından, Meksika Körfezi’nden ve Atlantik Okyanusu’ndan taşıyor. Rush, batık gemi yerlerini ziyaret etmenin medya ilgisini çekmenin bir yolu olduğunu fark etti ve 2016 yılında şirket ilk kez müşterilerini bir batığa taşıdı. Cyclops 1 adlı denizaltısıyla Andrea Doria batık bölgesini ziyaret etti. 2019 yılında Rush Smithsonian dergisine “Herkesin bildiği tek batık var. İnsanlara su altında bir şey söylemelerini isterseniz, bu köpekbalığı, balina, Titanic olacak.” dedi.

Titanic

Titanic, 15 Nisan 1912’de Atlas Okyanusu’nda buz dağına çarparak batan İngiliz bir okyanus yolcu gemisiydi. Gemiye binen yaklaşık 2 bin 200 kişiden sadece 700 kadarı kurtuldu. Titanic’in enkazı 1985 yılında Fransız-Amerikan ekibi tarafından bulundu.

Titan

Titan, Cyclops sınıfında beş kişilik bir insanlı denizaltısıdır. Site anketi ve incelemesi, araştırma ve veri toplama, film ve medya üretimi ve donanım ve yazılımın derin deniz testi için 4 bin metreye (13 bin 123 feet) kadar derinliklere inmek üzere tasarlanmıştır.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...