Klavyelere yeni yapay zeka Copilot tuşu ekleniyor!

Share

Microsoft, Windows işletim sisteminde devrim niteliğinde bir değişiklikle karşımıza çıkıyor: Copilot tuşu. Bu tuş, 30 yıl aradan sonra Windows klavyelerine yapılan ilk büyük değişiklik olma özelliğini taşıyor. Microsoft, 2024’ü “Yapay Zeka PC” yılı olarak tanımlıyor ve bu yılın yeni işletim sistemi ve yapay zeka ile dolu bir dönemi başlatacağına inanıyor.

Copilot tuşu, Microsoft’un iş ortaklarının çeşitli PC ve dizüstü bilgisayarlarda kullanıcılara sunacağı, yapay zeka destekli Windows Copilot deneyimine hızlı erişim sağlayacak. Bu tuş, Windows PC klavye düzenindeki otuz yıllık sessizliği sona erterek büyük bir değişikliği beraberinde getiriyor. 30 yıl önce klavyelere eklendiğinde heyecan yaratan Windows tuşuna benzer şekilde, Copilot tuşu da klavyelerde önemli bir yer tutacak.

Copilot tuşu, Windows 11’de yerleşik olarak bulunan Windows Copilot’u başlatarak kullanıcılara soruları yanıtlama ve hatta Windows içinde işlem yapabilme yeteneği sunacak. Bu tuş, yıllar önce tanıtılan menü tuşunun (uygulama tuşu) yerini alacak ve çoğu klavyede sağ ALT tuşun yanına konumlandırılacak. Ancak yerleşim, OEM’ler ve farklı pazarlar için özelleştirilebilecek.

Copilot tuşuna basıldığında, eğer Windows Copilot aktif değilse Windows Arama başlatılacak. Microsoft’un Copilot tuşunu diğer tuşlarla birlikte kullanma planları henüz net değil. Şirket, bu tuşu ilk olarak hangi bilgisayar modellerinde kullanacağını açıklamadı, ancak CES 2024 etkinliğinde bu bilgiyi öğrenmeyi bekleyebiliriz.

Microsoft, Copilot yapay zekasını 2023 yılında hemen hemen her ürün ve hizmetine entegre etti. Yeni Copilot tuşu, 2024 yılında Windows için planlanan daha büyük yapay zeka destekli değişikliklerin sadece bir parçası. Microsoft, Windows 12 üzerinde çalışarak yazılım ve hizmetlerinde yapay zeka odaklı yeni özelliklere odaklanmaya devam ediyor. Bu, kullanıcılara daha akıllı ve kişiselleştirilmiş bir bilgi işlem deneyimi sunmayı amaçlayan bir adım olarak öne çıkıyor.

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

You may also like...