Konsol pazarında PlayStation 5 yükselişte

Share

Teknoloji dünyasının önde gelen isimlerinden TechInsights’ın son raporuna göre, 2023’ün üçüncü çeyreği, oyun konsolu pazarında dikkat çekici bir büyüme dönemini işaret ediyor. Bu çeyrek, 2017’den bu yana en güçlü performansa sahip olan pazar, yıldan yıla %11’lik bir büyüme kaydederek 9.1 milyon satış rakamına ulaştı. İlk iki çeyrekteki %32 ve %19’luk büyüme trendi, sektördeki canlılığı ve talebi gösteriyor.

Sony, 2023’ün üçüncü çeyreğinde PlayStation 5 ile muazzam bir başarı elde ederek küresel oyun konsolu pazarında zirveye oturdu. PS5 satışları, geçen yıla göre %42 artarak %54’lük bir pazar payına ulaştı. Bu çeyrekte elde edilen satış rakamı, PlayStation 5’in 2020’de duyurulduğu günden bu yana en yüksek ikinci çeyrek performansını temsil ediyor. Sony’nin yıl sonu hedefi olan 25 milyon satış rakamına ulaşma olasılığı oldukça yüksek görünüyor.

2023’ün ikinci çeyreğinde Sony’nin oyun ve ağ servis gelirleri, %32’lik bir artışla 6.32 milyar dolara ulaştı. Bu büyümede, 4.9 milyon adet PlayStation 5 ve 5 milyon adet Spider-Man 2 oyununun satışları önemli bir rol oynadı.

Nintendo, satışlarda %15’lik bir düşüş yaşasa da %27’lik pazar payı ile sektörde güçlü bir konumunu koruyor. 2024’ün başlarında duyurulması beklenen Switch’in güncellenmiş versiyonuyla firmanın bu yıl 15 milyon konsol satmayı hedeflediği belirtiliyor.

Microsoft cephesinde ise sıkıntılar devam ediyor. Üçüncü çeyrekte Xbox Series X ve S satışları %6 düşüş göstererek 1.8 milyon adete geriledi. Ancak Xbox Series X, %72’lik bir oranla Xbox serisindeki en popüler konsol konumunu koruyor. Microsoft’un önümüzdeki dönemde bu trendi tersine çevirmeye yönelik stratejileri merakla bekleniyor.

Mesnet Önal

Bir gün hayatta yaptığı veri analizlerinden sıkılan Mesnet, verinin kendisini yaratma macerasıyla çıktı yola. Önündeki engelleri her aşışında eski iş arkadaşlarına daha çok iş çıkartarak...

You may also like...